ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2014 Perşembe 18:00

Ukrayna Başbakanı Azarov: Bu bir darbe girişimi

Ukrayna Başbakanı Azarov: Bu bir darbe girişimi


Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov, 21 Kasım 2013’de Avrupa Birliği (AB) ile Ortaklık Anlaşması’nın askıya alınmasıyla birlikte başlayan ve 19 Ocak’ta meclisten özgürlükleri kısıtlayan torba yasasının geçmesiyle alevlenen eylemleri, darbe girişimi olarak değerlendirdi.
Başbakan Azarov, böyle bir durumda muhalefetin erken cumhurbaşkanlığı seçimi teklifini de gerçekçi bulmadı.

Azarov; “Kiev’in merkezi militanların elindeyken, böyle bir ortamda seçime gidilir mi? İlk önce ülkedeki şartları normale döndürmemiz gerekiyor” dedi. Çıkan olaylarda hayatını kaybedenler nedeniyle hükümetinin sorumlu tutulamayacağını dile getiren Azarov, kendisinin de can kayıpları karşısında derin üzüntü duyduğunu söyledi.

Kurmaylarıyla da ülkedeki krizi devamlı değerlendiren Azarov, sorunu diyalogla çözülmesinden yana olduklarını belirtti.

TORBA YASA OLAYLARI ŞİDDETLENDİRDİ

Ukrayna meclisinin 16 Ocak’ta kabul ettiği ve Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in ivedilikle onayladığı torba yası toplumda büyük tepkiye yol açtı. Sayıları bini aşan yüzleri maskeli ve kasklı radikal Sağ Sektör (Pravıy Sektör) adlı grup, hükümet ve cumhurbaşkanın istifasını istiyor.
Bu arada, Bağımsızlık Meydanı'nda eylemlerini sürdüren muhalefet partileri, hükümet binaları çevresindeki şiddet içeren eylemleri üstlenmiyor. Ülkede, Euro Meydan protestoları, ilk olarak Ukrayna hükümetinin 21 Kasım 2013'te Avrupa Birliği ile ortaklık anlaşmasını askıya aldığı açıklamasının akabinde başlamıştı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER