ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 22:17

UEA'nın Dünya Enerji Görünümü raporu açıklandı


Uluslararası Enerji Ajansı'nın (UEA) Dünya Enerji Görünümü adlı yıllık raporunda dünyadaki enerjiyle bağlantılı karbondioksit salım oranının, 2012'de 1,4'lük artışla 31,6 milyar tona çıkarak rekor kırdığı bildirildi.

Merkezi Paris'te bulunan UEA tarafından Londra'da açıklanan raporda, 2012 yılı içinde dünyadaki en yüksek karbondioksit salım oranının yüzde 3,8'lik artışla, 300 milyon tona ulaştığı Çin'de gerçekleştiği belirtildi. Ancak Çin'deki 3,8'lik artışın, bu ülkenin son 10 yılda kaydettiği en düşük artış olduğu vurgulandı.

Dünya'daki en büyük karbondioksit salımına sahip ülkeler arasında yer alan ABD'de ise söz konusu oranının yüzde 1,4'lük düşüşle 200 milyon tona indiği kaydedildi.

Ajans'tan yapılan açıklamada, dünyadaki karbondioksit ve diğer sera gazı salımlarının üçte ikisinden enerji sektörünün sorumlu olduğuna işaret edildi.

Bilim adamlarının iklim değişikliğinin hızlanmasından sorumlu tuttuğu sera gazı salımları nedeniyle meydana gelen küresel ısı artışının, sanayileşme öncesi dönemdeki 2 santigrat dereceye indirilmesi yönünde görüşmeler sürdürülüyor. Ancak, UAE İcra Direktörü Mari van der Hoeven, tüm çabalara karşın şu an küresel ısı artışında, 3,6-5,3 santigrat derecelik bir yola girildiğine dikkati çekti.

Hoeven, "Gerçeği söylemek gerekirse, iklim değişikliği, öncelikler sıralamasında, daha sonra bakılmak üzere bir kenara bırakılmış politikalar arasına kaydı. Ancak problem bir yere gitmiyor, bunun tam tersi oluyor" diye konuştu.
UEA'nın raporunda, binalarda, endüstri ve ulaşımda verimli enerji kullanımı, kömürle işleyen fabrikaların azaltılması, petrol ve benzin endüstrisinin açığa çıkardığı metan gazının yarıya indirilmesi ve fosil yakıtlara verilen devlet desteğinin aşamalı olarak azaltılması gibi yöntemlerle sera gazı salımlarının 2020 yılına kadar önemli ölçüde azaltılabileceği vurgulandı.

Her nekadar önerilen tedbirler dünyadaki bazı ülkelerce uygulanıyor olsa da hükümetler, bu önlemleri bağlayıcı hale getirecek küresel bir anlaşmaya ulaşmak konusunda güçlük yaşıyor.

Almanya'nın Bonn kentinde bu hafta içinde iklim değişikliği konusunda biraraya gelecek dünya ülkelerinin temsilcileri 2015'e kadar yürürlüğe gireceği varsayılan küresel iklim anlaşmasının içeriği konusunda şimdiden çekişmeli bir pazarlık içine girmiş durumda.

Çevre uzmanları, küresel ısı artışının sahil kentleriyle ada ülkelerinde seller, tarım ve içme suyunda bozulmalardan, salgın hastalıklara ve canlı türlerinin yok olmasına kadar felakete varan ölçülerde korkunç sonuçları olacağı uyarısında bulunuyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER