ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ocak 2014 Pazartesi 21:59

Üç semt tehlikeli bölge ilan edildi

Üç semt tehlikeli bölge ilan edildi

Almanya'nın Hamburg kentinde sol gruplarla polis arasında çıkan çatışmalar nedeniyle üç semt tehlikeli bölge ilan edildi.


Almanya'nın Hamburg kentinde sol gruplarla polis arasında çıkan çatışmalar nedeniyle üç semt tehlikeli bölge ilan edildi. Federal Emniyet Teşkilatı ise olayları radikal solla mücadele olarak değerlendiriyor.

500 GÖSTERİCİ 120 POLİS YARALANMIŞTI

Almanya'nın Hamburg kentinde haftalardır kaos hüküm sürüyor. 21 Aralık'ta sol görüşlüler ile güvenlik güçleri arasında meydana gelen çatışmaların ardından, bu hafta yeniden polise saldırıldığı gerekçesiyle, kentin bazı semtleri 'tehlike bölgesi' ilan edildi. Noel haftasında sol görüşlülerin tanınmış kültür merkezi Rote Flora'yı kapatma girişimine tepki göstermesi ve Hamburg makamlarının mültecilere yaptığı uygulamalar nedeniyle patlak veren gösteriler sırasında en az 500 gösterici ile 120 polis yaralanmıştı.

POLİSE NEDEN GÖSTERMEDEN ARAMA YETKİSİ

Olayların üzerinden bir hafta geçtikten sonra Hamburg polisi yaklaşık 40 göstericinin Davidwache karakoluna saldırarak üç görevliyi ağır yaralaması üzerine, Altona, St Pauli ve Sternsache semtlerini 'tehlike bölgesi' ilan etti. Polise bu bölgede neden göstermeden herkesi arama yetkisi verildi. İlk yapılan açıklamalara göre söz konusu semtlerde, 400'e yakın kişinin arandığı, vurucu alet, maske ve havai fişek yapımında kullanılan malzeme ele geçirildiği bildirildi.

UYGULAMA YARGIYA TAŞINACAK

Polisin tehlikeli bölge ilan ederek, aramalar yapması tartışmalara yol açtı. Hamburg'daki Sosyal Demokrat Parti hükümeti ve ana muhalefet partisi Hristiyan Birlik polisin geçici önlemini yerinde bulurken, Hür Demokrat Parti Fdp ve Yeşiller Partisi orantılılığın incelenmesini talep etti. Sol Parti ise uygulamayı yargıya taşıyacağını duyurdu.

FEDERAL EMNİYET SALDIRI TEŞKİLATINA SALDIRI ŞÜPHESİ

Alman Der Spiegel dergisi, Federal Emniyet Teşkilatı'nın (BKA) ayaklanma çıkarmakla suçlanan radikal solcuların polise saldırılarının devam etmesinden endişe duyduğuna yer verdi. Gazete, BKA'nın raporuna dayandırdığı haberinde, polisin radikal sol kesimlerin olası şiddet eylemlerine yönelik önlemlerinin yetersiz kaldığına yer verdi. Bir Emniyet sözcüsü, teşkilatın olası tehlike analizleri hazırlayacağını ifade etti. Sözcü, rapora dair değerlendirme yapmadı.

Rapora göre Federal Emniyet Teşkilatı Göttingen'deki bombalı saldırı girişimlerinin Hamburg'daki gelişmelerle ilintili olduğu noktasından hareket ediyor.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER