ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 11:03

Turpların arasında 187 kilogram eroin bulundu

Turpların arasında 187 kilogram eroin bulundu


Rusya Federal Uyuşturucu ile Mücadele servisi, bir TIR’ın kasasında turp çuvallarının içine gizlenmiş 187 kilogram uyuşturucu ele geçirdi.

Afganistan kaynaklı uyuşturucunun Rusya’da piyasaya sürüleceği, değerinin de 200 milyon dolara yakın olduğu belirtiliyor.

Polisi şoke eden operasyonda, yüzlerce kilo eroinin Özbekistan kaynaklı bir meyve sebze şirketinin, Rusya’nın Orenburg kentinde kayıtlı bir meyve sebze şirketine turp ihracatı olarak gizlendiği ortaya çıktı.

Rusya Federal Uyuşturucu ile Mücadele Servisi Başkanı Viktor İvanov basına yaptığı açıklamada, kaçakçıların 18 milyon dolar ödeyerek elde ettikleri uyuşturucuyu, Rusya piyasasında 180-200 milyon dolar arasında piyasaya sürmeye hazırlandıklarını kaydetti.

TIR’ın Orenburg bölgesinden Moskova’ya gelişini tamamı ile izlediklerini ifade eden İvanov, Afganistan merkezli uyuşturucu trafiğinin önüne geçilmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

İvanov’a göre, en çok eroin tüketen ülkelerin başında gelen Rusya’da her yıl 100 binin üzerinde insan uyuşturucu nedeni ile yaşamını yitiriyor. Rusya’da 8,5 milyon kişi düzenli olarak uyuşturucu kullanırken, 20 milyona yakın kişi de hayatında en az bir kez uyuşturucu denemiş durumda.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER