ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Aralık 2012 Pazartesi 18:04

Türkmenistan’da yeni yıl heyecanı başladı


Türkmenistan'da 2013 yılına sayılı günler kala yılbaşı heyecanı başladı. Ülke genelindeki çeşitli meydanlara dikilen yılbaşı ağacının etrafında şimdiden kutlamalar yapılıyor.

Türkmenistan’daki yılbaşı kutlamalarının en görkemlisi başkent Aşkabat’ta olacak. Aşkabat’taki Türk şirketi tarafından inşa edilen Alem Kültür ve Eğlence Merkezi’nin önündeki meydanda 37 metre yüksekliğinde dev yılbaşı ağacı dikildi. Yeni yıl ağacının ışıkları törenle yakıldı. Türkmenler, yeni yıl çam ağacının ışık yakma töreni için meydanları doldurdu. Çam ağacının ışıklandırılmasıyla birlikte etkinliğin yapıldığı alan, renkli görüntülere sahne oldu.

Törene katılan binlerce kişi, ışığı yakılan yeni yıl ağacının etrafında eğlendi. Türkmenistan’da aynı anda başlayan kutlamalar çerçevesinde Aşkabat başta olmak üzere bütün vilayet merkezlerindeki yeni yıl ağacının ışıkları aynı anda yakıldı. Meydanı dolduran çoğu çocuk binlerce kişi, müzik eşliğinde dans etti.

Ülkede önceki yıllara oranla bu yıl yılbaşı hazırlıklarına daha büyük önem veriliyor. Yeni yıl hazırlıklar çerçevesinde Aşkabat'ın en işlek caddelerinde, kamu kurum ve kuruluşlarda, parklarda ve ticaret merkezlerinin önünde yüzlerce çam ağacı süslendi.

Öte yandan yılbaşı etkinlikleri çerçevesinde 31 Aralık günü Aşkabat'taki dev yılbaşı ağacının etrafında çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Aşkabat ve bütün vilayetler arasında canlı yayın programları yapılacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER