ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 21:50

Türkmenistan’da Rus pasaportu taşıyanlara çifte vatandaşlık hakkı tanındı


Türkmenistan’da Rusya pasaportu taşıyanlara ilk kez çifte vatandaşlık hakkı tanındı. Türkmenistan Devlet Göçmenlik Kurumu, 17 Haziran 2013 tarihinden itibaren Rus pasaportu bulunanlara, yeni biyometrik pasaport vermeye başlayacak.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un bugün düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında, Türkmenistan vatandaşlarının; ırkına, cinsiyetine, doğduğu topraklara, mal varlığına, makamına, diline, dinine ve siyasi bakışına bakılmaksızın Türkmenistan'ın yeni pasaportunu alabileceğini söyledi.
Türkmenistan'ın söz konusu girişim ile insan hakları ve özgürlüklerine saygılı olduğunu ve yükümlülüklerini bir kez daha yerine getirdiği vurgulandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’na göre, Türkmenistan’da çifte vatandaşlık hakkı bulunan 110 bin Rus bulunuyor. Bunlardan 43 bininin konsoloslukta kayıt altında olduğu belirtildi.

Bu arada Rusya dışındaki ülkelerin pasaportlarını taşıyanlara çifte vatandaşlık verilip verilmeyeceği konusunda net bir açıklama yapılmadı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER