ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 23:21

Türkmenistan’da pamuk bayramı


Türkmenistan’da pamuk hasatının sona ermesi, bayram havasında kutlandı. Ülkede “Hasıl” Bayramı (Hasat Bayramı) büyük coşkuyla kutlandı.

Aşkabat’taki devlet hipodromunda düzenlenen törene, bakanlar kurulu üyeleri, yabancı misyon şefleri ve çok sayıda Türkmen vatandaşı katıldı. Tören kapsamında çeşitli pamuk ürünleri sergilenirken, ülkenin önde gelen sanatçıları konser programı sundu. Programda pamuk üretiminde başarılı olan çiftçiler ödüllendirildi. Ayrıca, tören at yarışları ile son buldu.
Hasat bayramı kapsamında bir fuar da organize edildi. Fuara, Türkmenistan’da tekstil alanında faaliyet gösteren Türk şirketleri de katıldı.

Son dönemde tarım sektörüne yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Türkmenistan, pamuk sektörüne de büyük yatırımlar yapıyor. Dünyanın en önemli üreticileri arasında olan Türkmenistan pamuk üretiminde 7. sırada ve üretilen pamuğun kalitesi de dünya standartlarının üzerinde.

Türkmenistan’da pamuk üretimi ülkenin bütün vilayetlerinde gerçekleştiriliyor. Ülkede pamuk hasadı Ağustos ile Ekim aylarında gerçekleştiriliyor. Türkmenistan’da toplam 550 bin hektar alanda ekilen pamuğun bu seneki rekoltesi 1,2 milyon tona yaklaştı.

Pamuk Türkmenistan’da Borsa aracılığı ile hem yurt içine hem de yurt dışına satılıyor. Türkiye Türkmen pamuğunu en çok ithal eden ülke konumunda. Diğer önemli pamuk ithalatcıları arasında: Çin, Güney Kore, İran, İngiltere, Rusya, Endonezya, Ukrayna, Baltık ülkeleri ve Singapur bulunuyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER