ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ağustos 2013 Cuma 21:02

Türkmenistan'da Kadir Gecesi affı

Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Kadir Gecesi dolaysıyla 1166 mahkumu affetti.


Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov ülkede Kadir Gecesi affı olarak bilinen af kapsamında aralarında yabancıların da bulunduğu 1166 mahkumu affeti.

Berdimuhamedov başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında Milli İstihbarat Bakanı Yaylım Berdiyev, af konusunda bilgi verdi. Berdiyev, bu seneki af yasası kapsamında çeşitli suçlardan hüküm giymiş 1166 mahkumun özgürlüğüne kavuşacağını kaydetti.

Yasayı imzalayan Türkmen lider Berdimuhamedov, çeşitli suçlardan hüküm giyip pişmanlık duyan vatandaşları affetme geleneğini yıllardır sürdürdüklerini belirtti.

Aftan yararlanacak mahkumların Kadir Gecesini aileleriyle birlikte geçirmesi için tüm imkanların sağlanması yönünde güvenlik birimleri yetkililerine talimat veren Gurbangulı Berdimuhmedov, sözkonusu vatandaşların topluma yeniden kazandırılması ve istihdam sağlanması için de çaba sarf ettiklerini söyledi.

1994 yılından beri devam eden Kadir Gecesi affı kapsamında şu zamana kadar 25 bine yakın tutuklu aftan yararlanarak özgürlüğüne kavuştu. Ayrıca, ülkede her yıl Bağımsızlık Bayramı, Tarafsızlık Bayramı, Bayrak Bayramı ve Anayasa Bayramları dolaysıyla çıkartılan aflardan yararlanarak binlerce mahkum ailelerine kavuşuyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER