ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2014 Pazartesi 15:36

Türkmenistan'da Diplomatlar Günü kutlandı

Türkmenistanda Diplomatlar Günü kutlandı


Türkmenistan'da Diplomatlar Günü etkinliği düzenlendi. Türkmen Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde düzenlenen etkinliğe çok sayıda diplomat katıldı. Etkinliğe, Türkmenistan Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanı Yardımcısı Raşit Meredov bakanlık çalışanları, Türkmenistan’daki yabancı misyon şefleri ve basın mensupları katıldı. Meredov, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un gönderdiği mesajı okudu. Türkmen lider mesajında, bütün ülkeler ile karşılıklı çıkara dayalı ve eşitlik ilkesi ortamında ilişkilerini sürdürdüğünü kaydetti.

Konferansta, BAE Aşkabat Büyükelçisi Hasan Abdullah Al-Adab, Belarus Büyükelçisi Oleg Tabanyuhov, Almanya Büyükelçisi Wolfgang Brett konuşma yaptı.

Almanya Büyükelçisi Wolfgang Brett, konuşmasından sonra Meredov'a Almanya’da diplomatlar gününün olmadığını söylemesine karşılık, “Eğer Almanya da destek verirse, 'uluslararası diplomatlar günü’ için girişimde bulunabiliniriz” diye espri yaptı.

Türkmenistan,130’dan fazla ülke ile diplomatik ilişkileri tesis etti. Türkmenistan’ın 35 ülkede dış temsilciliği bulunurken, 41 ülke büyükelçilik veya konsolosluk ile Aşkabat’ta temsil ediliyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER