ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2012 Pazartesi 18:33

Türkmenistan’da Cumhuriyet resepsiyonuna büyük ilgi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 89. yıldönümü ata vatan Türkmenistan’da da büyük çoşkuyla kutlandı.


Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 89. yıldönümü ata vatan Türkmenistan’da da büyük çoşkuyla kutlandı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla sabah Türk okulunda kutlama etkinliği düzenleyen Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliği, akşam da geniş katılımlı resepsiyona ev sahipliği yaptı.

Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu’nun ev sahipliği yaptığı resepsiyona, Türkmenistan hükümetini temsilen Devlet Başkanı Yardımcısı ve Devlet Başkanlığı Genel Sekreteri Hocamuhammed Muhammedov katıldı. İki ülke milli marşlarının okunmasıyla başlayan törende konuşan Büyükelçi Mütevellioğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı Türkmenistan’da kutlamaktan büyük mutluluk duyduklarını kaydetti. Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ilişkilerin daha da ileriye gittiğini kaydeden Mütevellioğlu, "Bu yıl Türkiye ile Türkmenistan ilişkilerinde başarılı bir yıl oldu. Türkiye’den Meclis Başkanı, Ekonomi, Kalkınma ve Enerji bakanları Türkmenistan’ı ziyaret etti. Türkmenistan Devlet Başkanı’ın iki defa Türkiye’de ağırladık. 600’ün üzerinde işadamımız, 12 bine yakın vatandaşımız, 4 milyar dolar iş hacmi ve 4 milyar dolara yaklaşan inşaat hacmimiz bulunuyor." diye konuştu.

BERDİMUHAMEDOV, GÜL’Ü TELEFONLA TEBRİK ETTİ

Türkmenistan Devlet Başkanı Yardımcısı Muhammedov, Türkmenistan ile Türkiye’nin en yakın ve dost ülkeler olduğunu ve ülkeler arasında ortak tarih değerlerinin bulunduğunu belirtti. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü telefon ile arayarak, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla tebrik ettiğini söyleyen Muhammedov, ülkeler arasındaki ilişkilerin her alanda geliştiğini belirtti.

Resepsiyona, Aşkabat’ta bulunan yabancı misyon şefleri, Türkmen vatandaşları ve çok sayıda davetli katıldı. Türk leziz yemeklerinin ikram edildiği gecede, Türkmen ve Türk bayrağı motifinde giyinen kızlar ilgi odağı oldu. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER