ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Haziran 2013 Salı 13:54

Türkmenistan'da BM sevinci


 Birleşmiş Milletler (BM), Türkmenistan'ı, 68. Dönem Genel Kurul Başkan Yardımcılığı'na seçti. Böylece, Türkmenistan üçüncü kez Genel Kurul Başkan Yardımcılığı'na seçilmiş oldu.

Türkmenistan, New York'ta Eylül ayında yapılacak BM Genel Kurulu'nun 68. dönem toplantısında başkan yardımcılığı görevini üstlenecek. Bu haber Türkmenistan'da sevinçle karşılandı. Türkmenistan, daha önce BM Genel Kurulu 62. ve 64. Dönem Başkan Yardımcılığı'na seçilmişti. 62. Dönem toplantısına Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, 45 dakika oturumu yönetmişti.

Türkmen lider Berdimuhamedov, BM'den gelen bu haberi, Dışişleri Bakanı ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Raşit Meredov’dan aldı. Meredov, Berdimuhamedov ile düzenlenen video-konferansta, BM Genel Kurul Başkan Yardımcılığı’na seçildiklerini haber verdi. Bu karardan memnun kaldığını söyleyen Berdimuhamedov, Türkmenistan halkını kutladı.

Dışişleri Bakanı Raşit Meredov, konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenlendi. Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen toplantıya, yabancı basın mensupları yanı sıra büyükelçiler, gazete editörleri ve öğrenciler davet edildi.
Türkmenistan’ın BM Genel Kurul Başkan Yardımcılığı’na seçilmesini ‘tarihi bir başarı’ olarak nitelendiren Türkmen Bakan, Birleşmiş Milletler’i stratejik ortak olarak kabul ettiklerini söyledi. Türkmenistan’ın saygı gösterilen bir ülke konumuna geldiğini söyleyen Meredov, tarafsız ülke olmalarına rağmen karşılıklı çıkara dayalı işbirliğinin dış politika öncelikleri arasında ye aldığını belirtti. 131 ülke ile diplomatik ilişki kurduklarını ve dünyanın 42 saygın uluslararası örgütüne üye olduklarını söyleyen Dışişleri Bakanı, 100 ülke ile ticari işbirliği yaptıklarını ve 2012 yılında dış ticaret hacminin 34,1 milyar dolar seviyesine ulaştığını belirtti.
Toplantıda, BAE Aşkabat Büyükelçi Hasan Al Adab, BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Miroslav Yench ve bazı dış misyon şefleri konuşma yaparak, Türkmenistan hükümetini tebrik etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER