ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 09:30

Türkmenistan’da bayram sevinci yaşanıyor

Türkmenistanda bayram sevinci yaşanıyor


Orta Asya ülkesi Türkmenistan’da Kurban Bayramı çoşkusu başladı. Ülkede bayram dolayısıyla 3 gün tatil ilan edildi.

Sabah saatlerinde camilere akın eden Türkmenler, bayram namazı kıldı. Cemaat, camilerin dolmasıyla avlu ve bahçelere kadar taştı. Türkmenistan’daki ve başkent Aşkabat’taki camiler yaşlısı ve genciyle, erkeği ve kadınıyla dolup taştı. Namazdan sonra eller semaya açıldı. Birlik beraberlik ve kardeşlik için dua edildi.

Başkent Aşkabat’ın en büyük camisi olan Ertuğrul Gazi Camii, her bayramda olduğu gibi bu kez de çok sayıda insanı bir araya getirdi. Aşkabat’taki Türklerin de akın ettiği camide birlik ve beraberlik için dualar edildi. Namaz sonrası Türk ve Türkmen vatandaşlar bayramlaşmak için uzun kuyruk oluşturdu.

ÜÇ GÜN TATİL

Bayram dolayısıyla, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un imzaladığı karar gereğince 15-16-17 Ekim tarihleri arası resmi tatil ilan edildi.

Devlet Başkanı Berdimuhamedov ayrıca, Türkmen halkının Kurban Bayramı’nı yayınladığı yazılı mesaj ile kutladı. Berdimuhamedov mesajında, Kurban Bayramı’nın insanları hoşgörü, saygı, nezakete davet eden, bu bayramın dostluk ve kardeşlik bayramı olduğunu ifade etti.

Türkmenistan'da Kurban Bayramı dolayısıyla çok sayıda kültürel etkinlikler düzenlenecek. Devlet Başkanı Berdimuhamedov’un katılımıyla bir dizi açılış törenleri gerçekleştirilecek.

Diğer taraftan Türkmenistan'da 188 hacı adayı devlet desteğiyle hac ibadetini yerine getirmek amacıyla kutsal topraklara giderek Arafat'ta kurbanlarını kesti.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER