ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Haziran 2018 Perşembe 10:15

Türkmen lider Salihi'den Peşmerge uyarısı

Türkmen lider Salihiden Peşmerge uyarısı

ITC Başkanı Erşet Salihi: "Peşmerge'nin Kerkük ve ihtilaflı bölgelere geri dönüşü büyük sorunları da beraberinde getirecek"


Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi, Peşmerge'nin Birleşmiş Milletler (BM) desteğiyle Kerkük'e geri dönmek istediğini belirterek bunun sorunlara yol açacağı uyarısında bulundu.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Türkmen lider, "Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), BM'den Peşmerge'nin Kerkük'e geri dönüşü için Irak güvenlik güçleri ile ortak bir operasyon merkezi kurulması talebinde bulundu. Irak Türkmenleri ve Irak Türkmen Cephesi olarak ulusal, bölgesel ve küresel bütün taraflara çağrıda bulunuyoruz. Peşmerge'nin Kerkük ve ihtilaflı bölgelere geri dönüşü büyük sorunları da beraberinde getirecek." dedi.

- "Türkmenlerin güvenliğini tehlike altında bırakır"

Bölgenin kaderinin sadece bir grubun inisiyatifine bırakılamayacağını vurgulayan Salihi, "Ortaya çıkacak güvenlik zafiyeti başta PKK ve DEAŞ olmak üzere tüm terör örgütlerinin eylemlerine zemin hazırlar. Bu durum da Türkmenlerin güvenliğini tehlike altında bırakır." değerlendirmesi yaptı.

Erşet Salihi, Kerkük ve Türkmen coğrafyasının siyasi pazarlık konusu yapılmaması için Bağdat yönetimine çağrıda bulunarak, şunları söyledi:

"Türkmenler olarak Türkiye'deki karar alıcıların da Iraklı muhatapları ile yaptıkları görüşmelerde bu husus üzerinde hassasiyetle durmalarını temenni ediyoruz. Türkmenlerin ve Türkmen bölgelerinin güvenliği Irak güvenliğinin teminatı demektir. Türkmenler güvende olmadıkça Irak güvenli bir yer olmayacaktır. Çünkü Türkmenler Irak'ın belkemiğidir."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER