ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 15:51

Türklerin Almanya'daki misafirliği bitti

Türklerin Almanyadaki misafirliği bitti


Alman Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi'nin (CSU) Münih Belediye Başkan adayı Josef Schmid, toplumun her kesiminde Türk kökenli vatandaşların yer almasından mutluluk duyduğunu ifade etti. Türk kökenli vatandaşların artık kendini Almanya’ya ait hissettiklerini ve bu şekilde misafir işçiliğin bittiğini belirten 43 yaşındaki muhafazakâr siyasi, Münih Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanma şanslarının yüksek olduğunu söyledi.

Josef Schmid, Türk kökenli vatandaşların CSU’ya üye olduklarını ve bunun da kendisini sevindirdiğini anlattı. Türk kökenli vatandaşların imajının ciddi bir şekilde değiştiğini vurgulayan Schmid, şöyle devam etti: "35 yıl öncesi gibi Türkiye’ye yatırım ve geri dönmek yerine artık insanlar kendini buraya ait hissediyor. Türk kökenli işadamları burada firma kuruyor, burada ev alıyorlar. Bu bağlamda imaj ciddi şekilde sekildi. Türkler toplumun her kesiminde var ve bu da uyumun başarılı olduğunu gösteriyor. Münih’te çok güzel birlikte yaşam var. Türk kökenli vatandaşlar ve yerli halk arasında bir değişim olması beni mutlu ediyor. Buraya ait olmak isteyen ve uyum sağlayanları severek kucaklıyoruz ve onlar tabii ki bize ait."

Türklerin çifte vatandaşlık taleplerini uygun bulmayan Schmid, "Türk vatandaşlığını kaybedecekleri korkusunu anlıyorum, ama insanların bir vatandaşlık için karar vermesinin iyi olacağını düşünüyorum." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER