ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 16:31

“Türklere çifte vatandaşlık verilmemesi eşitliğe aykırı"


Alman hükümetinin İnsan Hakları Sorumlusu Markus Löning, çifte vatandaşlık konusunda farklı uyruktan insanlara karşı yapılan eşitsiz muamelenin sorun teşkil ettiğini söyledi.

Süddeutsche Zeitung’a konuyla ilgili demeç veren Löning, “İki milliyetli çocuklar, AB vatandaşları ve SSCB göçmenleri için çifte vatandaşlık Almanya’da kolayca mümkün. Burada doğup büyümelerine rağmen diğer insanlar için bu imkansız bir durum. Bunu eşitsiz bir muamele olarak değerlendiriyorum." dedi.

Markus Löning, burada ilginç bir benzetmede bulunarak, Arjantin’e göç eden Almanların torunlarının, Almanya’ya herhangi bir bağı olmamasına rağmen, Arjantin ve Alman vatandaşlığı bulundurduklarını kaydetti. Böylece federal meclis seçimlerinde bu insanların seçme hakkının doğduğuna dikkat çeken Löning, “Türk göçmenler ve çocuklarının Almanya’da ikamet etmesine, vergi ödemesine ve toplumsal yaşama katılmalarına rağmen burada seçim hakkı yok. Buna tahammül etmeleri zor.“ ifadelerini kullandı. “Eşitsiz muamele ile büyük bir kitlenin seçimlere katılımını dışlıyoruz." diye konuşan Löning, şu mesajı verdi: “Bir kişinin ikinci bir vatandaşlık bulundurmasıyla ve ailesinin geldiği ülkeye kendisini bağlı his etmesiyle iyi geçinebiliriz."

Alman vatandaşlık kanunlarında 2000 yılında yapılan bir değişiklikle “opsiyon modeli” adı verilen bir uygulama yürürlüğe konmuş ve 23 yaşına kadar Türk gençlerden Alman veya Türk vatandaşlığından birini tercih etmeleri istenmişti. Yasa, 2000 yılında 10 yıla kadar geriye dönük işlediğinden, 1990 doğumlu olan her gencin bu yıl içinde kararını bildirmek zorunda olduğunu da belirtiyor. Konunun bu yıl sonbaharda yapılacak genel seçimler öncesi de gündeme gelmesi söz konusu. SPD ve Yeşiller’den bazı yetkililer yaptıkları açıklamada iktidara gelmeleri halinde bu konuda değişikliğe gideceklerini ve opsiyon modelini kaldıracaklarını belirtiyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER