ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 15:14

Türkler için anıt levha


Bergen-Belsen Toplama Kampı'nda 2. Dünya Savaşı sırasında öldürülen sekiz Türk vatandaşı için yaptırılan anıt levhanın açılışı Pazar günü yapılacak.

1944-1945 yıllarında Bergen-Belsen'de hayatını kaybeden beşi Musevi, ikisi Müslüman, biri de Hıristiyan Ermeni olan sekiz Türk vatandaşının anısına yaptırılan anıt levhanın üzerinde Türkçe, Almanca ve İngilizce olarak “Bergen-Belsen'de katledilen Musevi ve Musevi olmayan Türk vatandaşlarının Aziz Hatırasına, 1943-1945” metni yazılı. Kamp kayıtlarına göre, çeşitli Avrupa ülkelerinden getirilmiş olan 126 Türk vatandaşının Bergen-Belsen toplama kampında kaldığı tespit edilmiş. Türkiye'nin Almanya ile diplomatik ilişkilerini 2 Ağustos 1944'de kesmesinden sonra, iki ülke arasında varılan mutabakat gereğince kampta bulunan 105 Türk vatandaşı Musevi, 4 Mart 1945 tarihinde deniz yoluyla İstanbul'a gitmek üzere Bergen-Belsen'den ayrılmışlar ve 10 Nisan 1945 tarihinde İstanbul'a gelmişlerdi.

Bronz anıt levhanın açılışı Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu tarafından yapılacak. Törende yapılacak konuşmaların ardından, yapımcı Güneş Çelikcan'ın II. Dünya Savaşı sırasında Türk diplomatlarının fedakarca girişimleri sonucu Nazi zulmünden kaçarak Türkiye'ye sığınan Musevi Türk vatandaşlarını konu alan “Türk Pasaportu” filminden özet görüntüler sunulacak. Ayrıca anıt-levhaya çelenk konulacak ve anıt levhanın başında, Yahudi, Müslüman ve Hıristiyan din adamları tarafından dua okunacak. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER