ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mayıs 2014 Pazar 00:38

Türkler en çok mezar...

Türkler en çok mezar...

Büyükelçi Hüseyin Avni Karslıoğlu,Türklerin Almanya’da artık kalıcı ve bu toprakların insanı olduklarının altını çizdi.


Büyükelçi Hüseyin Avni Karslıoğlu çeşitli temaslarda ve ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Osnabrück’te DİTİB Osnabrück Camii’ni ziyaret etti.

Hannover Din Hizmetleri Ataşesi Abdullah Gümüşsoy’un kıldırdığı Cuma Namazı’na katılan büyükelçi namazdan sonra vatandaşlarla sohbet etti.

Almanya’da çocukluğunu geçirmiş biri olarak böyle kalabalık vatandaşlarla buluşmasının kendisini duygulandırdığını söyleyen Karslıoğlu “ Bizler o zamanlar hep bir devlet büyüğünün bizi ziyaret edip dertlerimizi dinlemesini hayal ederdik” dedi.

Devletin kendilerine yetişemediğinden kendilerine o yıllarda milli ve dini değerlerden yoksun kişilerin dil bilmesi dolayısıyla öncülük ettiğini, bunun ise bir çok sıkıntıları beraberinde getirdiğini de vurgulayan büyükelçi, “Çok şükür ki, şimdi her şey değişti. Devletimiz de devlet adamlarımız da gurbetçilerimize gerektiği gibi sahip çıkıyor” ifadelerini kullandı.
Zaman gazetesinin haberine göre, Almanya’ya göçle birlikte başlayan gurbetçinin serüvenini özetleyen ve buna ilişkin hatıralarını da aktaran Türk Büyükelçi, gelinen noktada Türklerin Almanya’da artık kalıcı ve bu toprakların insanı olduklarının altını çizerek, bunun en büyük göstergelerinden birinin de kendisine vatandaşlarımız tarafından gelen Müslümanlar mezar yeri için Alman makamlarından talepte bulunmasına aracılık etmelerinin istenmesini gösterdi.

“Elbette yaşadığımız bu ülkeye sahip çıkacağız, ancak hiçbir zaman kendi kökenimizi ve dini, milli, kültürel değerlerimizi unutmayacağız, unutmamalıyız” vurgusunda bulunan Karslıoğlu, bunlar içerisinde en önemli olan isimlerimizin ve dilimizin korunması olduğunu, iki bin yıl sonra ölü bir dili canlandıran Yahudi toplumunun bize örnek olması gerektiğini söyledi.

Kendisinin sadece Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil etmediğini ayrıca eski bir gurbetçi olarak Almanya’da bulunan vatandaşlarımızın derdini bizzat yaşamış ve bilen biri olarak buradakilerin de temsilcisi olduğunu ifade eden büyükelçi “Ben 76 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti’nin temsilcisi olarak Türklerin, Alevilerin, Diyanetin, Milli Görüşün, ATİB’in, İslam Kültür Merkezlerinin, diğer sivil toplum kuruluşlarının dernek ve kuruluşlarının hepsini ziyaret ederek tüm insanlarımızı kucaklamakla görevliyim” dedi.

Vatandaşların da sorularını cevaplandıran Karslıoğlu, gazetemizin sorusu üzerine şartsız çifte vatandaşlık hakkının kazanılması ve opsiyon modelinin şartsız kaldırılması konusunda devlet olarak federal hükümete taleplerini ilettiklerini söyledi.

Karslıoğlu, ancak burada en büyük etkili gücün yine Almanya’da yaşayan insanlarımızın ve STK’ların olduğunu ifade etti. Karsıloğlu, 38 yaşını doldurmuş ve tecil hakkı kalmayan vatandaşlarımızın askerlik sorunu nedeniyle Türk vatandaşlığından çıkmasına Türkiye tarafından izin verilmemesini kendisini de rahatsız ettiğini ve bunu ilgili fikirlerini devlet birimlerine ilettiğini söyledi. Büyükelçi camideki sohbetten sonra Osnabrück Anakent Belediye Başkanı Wolfgang Griesert’i ziyaret etti.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER