ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 12:46

Türkler en çok Arap ülkelerindeki iç savaştan kaygılı


Türk halkı, Arap ülkelerinde iç savaş çıkma ihtimalini dünyanın en büyük sorunlarından biri olarak görüyor.

Barem Research, global ortağı WIN/ Gallup International ile birlikte dünyanın en büyük sorunlarını araştırdı. Dünya genelinde 46 ülkede 40 bin 275 kişi ile yüz yüze, telefonla görüşülerek ya da online olarak yapılan araştırma için Türkiye’den bin kişi ile telefonla görüşüldü.

Araştırmanın Türk halkının da dünyadaki sorunlara karşı çok duyarlı olduğunu ortaya çıkardığını belirten Barem Research CEO’su Pervin Olgun şunları söyledi: “Türk halkının yüzde 77’si önümüzdeki 3 yılda küresel iklim değişikliği ve çevre felaketlerinin artmasını bekliyor. Türklerin ikinci beklentisi dünya genelinden tamamen farklı; Nükleer silahların çoğalması (\% 75), Yani 4 kişiden 3’ü önümüzdeki 3 yılda nükleer silahlarda artış bekliyor. Türkiye’de nüfusun yarıdan fazlası şu sorunların artacağını düşünüyor: Arap ülkelerindeki huzursuzluk (\% 61), global kriz (\% 59), gıda ve su kıtlığı (\% 57), terör (\% 51)”

Araştırmaya göre Türk halkının en çok kaygılandığı konunun Arap ülkelerindeki iç savaş olduğuna dikkat çeken Olgun, “Kendisini kaygılandıran tek bir sorun sorulduğunda Türk insanı için Arap ülkelerindeki iç savaş ve huzursuzluklar (\% 41) yakınlık nedeniyle olsa gerek ön plana çıkıyor. Onu nükleer silahların artması (\% 15), terör (\% 14) ve küresel iklim değişikliği (\% 12) sorunları benzer oranlarda izliyor.” dedi.

DÜNYA, TERÖRDEN KORKUYOR

Dünya nüfusunun yüzde 52’si ise önümüzdeki 3 yıl içinde küresel ısınmanın artmasını bekliyor. 46 ülkede 40 bini aşkın kişiyle görüşülerek yapılan araştırmaya göre artması beklenen ikinci olay türü ise terör saldırıları.

Araştırmanın saha çalışması 12 Ağustos-13 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi.
Görüşmecilere; terör saldırıları, küresel ısınma ve çevre felaketleri, Arap ülkelerindeki huzursuzluk, İsrail- Filistin sorunu, global ekonomik kriz, nükleer silahların çoğalması, gıda ve su kıtlığı gibi artma olasılığı olan global sorunlar hatırlatıldı. Araştırmaya katılanlara bunların içinde hangilerinin önümüzdeki 3 yıl içinde artma ihtimali olduğunu düşündükleri ve bu olaylardan hangisinin kendilerini en çok endişelendirdiği soruldu.

DÜNYADA BEKLENTİ ÖNCELİKLE KÜRESEL ISINMA

Global araştırmaya göre dünya nüfusunun yüzde 52’si global ısınmanın, yüzde 44’ü ise terör olaylarının artmasını bekliyor. Çarpıcı diğer bir sonuç ise Arap ülkelerindeki iş savaşlarla ilgili. Buna göre dünya nüfusunun yüzde 43’ü önümüzdeki 3 yıl içinde Arap ülkelerinde iç savaş ve huzursuzlukların artacağını düşünüyor. Dünya nüfusunun yüzde 41’i yiyecek içecek kıtlığı yaşanmasını, yine yüzde 41’lik bir diğer kesim ise global ekonomik krizin artmasını bekliyor. Araştırmada bu olayların hangisinin en kaygı verici olduğu sorulduğunda sonuçlar biraz değişiyor. Öncelikle korkulan olaylar, sırasıyla terör saldırıları (\% 19), küresel ısınma ve çevre felaketleri (\% 18) ile gıda ve su kıtlığı (\% 17) geliyor.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER