SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
 • GÜNCELLEME: 07 Kasım 2014 Cuma 16:12

13 yaşındaki IŞİD'cı BBC'ye konuştu

/home/yztusr/public_html http://cdn1.yazete.com/store/img/isid-1483787-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/isid-1483787-622x360.jpg
"Türkiyeye saldırmam için kutsal bir emir verilirse"

İngiliz yayın kuruluşu BBC, IŞİD'e katılarak "savaşçı" olmak istediğini söyleyen 13 yaşındaki Suriyeli çocuk Abu Hattab ile konuştu.


BBC İstanbul muhabiri Mark Owen'ın Türkiye'de görüştüğünü ileri sürdüğü henüz 13 yaşındaki Abu Hattab, birkaç hafta içinde IŞİD'in saflarına katılacağını ve doğru yolu bulduğunu söylüyor.

Türkiye'nin Suriye sınırında ailesi ile birlikte yaşayan Hattap, şeriat dersleri aldığını ve silah kullanma konusunda eğitildiğini ayrıca gününü militanların videolarını izleyip, IŞİD militanları ile sosyal medya üzerinden sohbet ederek geçirdiğini anlatıyor.

Kendini Abu Hattap olarak tanıtan çocuk BBC muhabirine şunları söylüyor: "Birkaç hafta içinde Rakka'da genç bir militan asker olmak için IŞİD'e katılacağım. İslam Devleti'ni seviyorum çünkü, Şeriat kanunlarını uyguluyorlar. Dinsizleri, Sünni olmayanları ve İslam'dan başka bir dine geçenleri öldürüyorlar. IŞİD'in öldürdükleri insanlar Amerikan ajanlarıydı."

BBC muhabirinin "Türkiye ve İngiltere'ye saldırır mıydın?" sorusu üzerine Hattap; "İngiltere'ye saldırılmalı çünkü NATO üyesi ve İslam Devleti'ne karşı, ancak sadece hak edenleri öldürürdüm. Eğer Türkiye'ye saldırmam için kutsal bir emir verilirse, yapardım" yanıtını veriyor.

Hattap'ın annesi ise BBC muhabirine, oğlunu hiçbir zaman IŞİD'e katılması için cesaretlendirmediğini söylerken "Eğer savaşmak isterse onu durduramam, savaşlarla çocuklar hızlı büyüyor, oğlumun geleceğin lideri olmasını istiyorum. Batılılar tarafından öldürülürse üzülmezdim. Ben diğer oğullarımın sivil toplum grupları için çalışmalarından utanç duyuyorum. Onlar da silahlanmalı" diye konuşuyor.

BBC'nin haberine göre Birleşmiş Milletler ve İnsan Hakları Örgütleri, Suriye'de Irak Şam İslam Devleti ve diğer cihatçı gruplar ile birlikte savaşan pek çok çocuk olduğunu belirtiyor.

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

Üst mahkeme de "grev yasal" dedi

SONRAKİ HABER

Kız arkadaşının yüzünü yerken yakalandı

YORUM YAZ
6 YORUM YAZILMIŞ

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

 • - Siyah Sancak:09 Kasım 2014, Pazar 11:50

  Ates olsan nereyi yakarsin, bomba olsan ne zarar verebilirsin?

 • - murat han:09 Kasım 2014, Pazar 02:02

  saldırsana bi...bak bakalım senin parçanı bulabiliyorlarmı!!

 • - Adolf Hitler:07 Kasım 2014, Cuma 14:01

 • - kartal can:07 Kasım 2014, Cuma 13:46

  ayranı yok içmeye tahtaravelliyle gidiyo ......maya

 • - Gercekler gerekir:07 Kasım 2014, Cuma 13:07

  Bu düzmeceye inanalimmi şimdi? BBC kime hizmet ediyor.

 • - Murat Güven:07 Kasım 2014, Cuma 11:25

  Allah sizin gibilere bir an önce fikir ihsan eylesin.