ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2014 Pazartesi 10:03

Türkiye'ye rekor tazminat mı geliyor?

Türkiyeye rekor tazminat mı geliyor?

AİHM Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türkler arasında müzakerelerin gidişatını etkileyebilecek önemli bir kararı almaya hazırlanıyor.


Mahkemenin, 1974 Kıbrıs harekatı nedeniyle Ankara'yı Rum Yönetimine rekor tazminat ödemekle cezalandırması bekleniyor.

Değişik kaynaklar tazminat miktarının yüz milyonlarca Euro'yu bulabileceğini belirtiyor. Karar bu yönde çıkarsa Türkiye Strasbourg Mahkemesi tarafından devletlerarası bir davada ilk defa tazminat ödemekle cezalandırılmış olacak.

DURUŞMA BUGÜN NETİCELENECEK

Mahkeme, Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Türkiye'ye karşı 1994 yılında açtığı devletlerarası davanın tazminata ilişkin bölümüyle ilgili kararını bugün Strasbourg'da düzenlenecek bir duruşmayla açıklayacak.

Rum Yönetimi, Türkiye'nin 1974'te Kuzey Kıbrıs'a gerçekleştirdiği askeri harekat sonrası kaybolan Kıbrıslı Rumlar, yerlerinden edilmiş kişilerin ikametgah, mülkiyet ve seçim yapabilme hakları, Kuzey Kıbrıs'taki Rumların yaşam koşulları ve Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan Kıbrıslı Türkler ve Çingenelerin durumlarını gerekçe göstererek 22 Kasım 1994 tarihinde Strasbourg Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Başvuruda, 1974 harekatıyla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin birçok maddesinin sürekli olarak ihlal edildiği savunulmuştu. Rum Yönetimi tarafından AİHM'ye sunulan belgelerde 1974 sonrası 1491 Rumun hala kayıp olduğu, 211 bin Rumun da yerlerinde edildiği belirtmişti. Başvuru 1996 yılında Mahkeme tarafından kabuledilebilir bulunmuş, 2001 yılında karara bağlanmıştı.

DAHA ÖNCE RUMLAR HAKLI BULUNMUŞTU

Rumların tezlerinin çoğunun haklı bulan AİHM, 10 Mayıs 2001 tarihinde açıkladığı kararda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 11 değişik maddesinin 14 noktada ihlal edildiğine hükmetmişti. Karara gerekçe olarak adanın kuzeyinin Türkiye'nin denetiminde olması gösterilmişti.

AİHM, kararın maddi ve manevi tazminata ilişkin bölümünü ise ileri bir tarihe ertelediğini duyurmuştu. Rum Yönetimi kararın tazminata ilişkin bölümü hakkında 2011 yılında AİHM'ye yeni bir başvuruda bulunmuştu. Rum Yönetimi daha önce 1974, 1975 ve 1977 yıllarında Ankara'ya karşı 3 devletlerarası dava daha açmış, ancak bu davalar rapor ve ara karar alınarak tazminata hükmedilmeden sonuçlanmıştı.

(NTV) 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER