ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 13:55

Türkiye’ye Patriot füzeleri geliyor mu?

Türkiyeye Patriot füzeleri geliyor mu?

Hollanda ve Almanya, NATO'nun Türkiye'ye göndereceği Patriot füzelerini onların da gönderebileceğini söyledi.


Hollanda Savunma Bakanı Jeanine Hennis-Plasschaert, NATO üyesi Türkiye’nin Suriye sınırını korumasına yardım etmek için Hollanda ve Almanya’nın Patriot füzelerini gönderebileceğini söyledi.

Hollanda haber ajansı ANP’nin bildirdiğine göre, Bakan Jeanine Hennis-Plasschaert, “NATO, hiçbir şey yapmamak için var olmadı” ifadelerini kullandı. Haberde, Hennis-Plasschaert’in geçtiğimiz hafta Alman meslektaşı ile olası bir yerleştirmeyi görüştüğü de belirtildi.

Hollanda Savunma Bakanlığı’ndan bir sözcü, “Herhangi bir talep olmadı. Ancak Avrupa’da sadece Hollanda ve Almanya’da Patriot füzeleri bulunuyor” açıklamasını yaptı.

Almanya Savunma Bakanlığı, NATO'ya böyle bir destek talebi gelmesi durumunda, bunun askeri ittifak tarafından inceleneceğini bildirmişti. Bir NATO sözcüsü de, Türkiye'nin böyle bir başvurusu olmadığını açıklamıştı. 

RASMUSSEN, HEMEN CEVAP VERECEK!

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye'den Patriot füzeleri ile ilgili resmi talebin henüz gelmediğini fakat Türk hükümeti ile bu konuda temas halinde olduklarını söyledi.

AB bakanlar toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Rasmussen, "Suriye-Türkiye sınırındaki durum büyük endişe kaynağı. Türkiye'yi gerektiğinde savunmak ve korumak için tüm planlarımız hazır. Gerek duyulması halinde bu planlar Türkiye'nin etkin korunma ve savunması için uygulamaya konulur. Bu konuda resmi bir talep gelirse, bu talep acilen değerlendirilir." ifadelerini kullandı.

Rasmussen, Suriye sınırına kurulması muhtemel Patriot sisteminin Suriye'de uçuşa yasak bölge amacı taşıdığı yorumlarının hatırlatılması üzerine, "Uçuşa yasak bölge gündemde değil. Patriot füzelerini konuşlandırırsak bu tamamen Türkiye'yi koruma ve savunma amaçlı olacak. Füzeler Türk topraklarına konuşlandırılacak." dedi.

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Alman askerlerinin de füzelerle birlikte Türkiye'ye geleceği iddialarını sorulması üzerine, "Henüz resmi bir talep almadığımızdan bu konuda yorum yapmak için erken." dedi. Rasmussen, Türkiye'nin muhtemel resmi talebinin ulaşması durumunda, müttefiklerinin dayanışmasına güvenebileceğini vurguladı.

Anders Fogh Rasmussen, Gazze krizinin sorulması üzerine NATO'nun Ortadoğu barış sürecine müdahil omadığını dile getirdi. Rasmussen, şiddetin dozunun yükselmesinden endişe, can kayıplarından da üzüntü duyduğunu ifade etti. İsrail'in kendisini koruma hakkına ve roket saldırıların durması gerektiğine dikkat çeken Rasmussen, "Ama uluslararası toplum İsrail'den de itidal bekliyor." dedi ve bölgesel ve uluslararası çözüm çabalarını memnuniyetle karşıladığını dile getirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER