ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 14:41

"Türkiye'nin müzakere başlığı açması Maraş'a bağlı"


 Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) katılım sürecinde yeni müzakere başlıklarının açılmasının, “kapalı bölge Maraş’ın BM’ye iadesiyle” mümkün olabileceğini söyledi.

Kasulidis'in, Avrupa'daki temasları çerçevesinde AB Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, AP Sosyalist Grubu Başkanı Hannes Swoboda, AP Dışişleri Komitesi Üyesi Anna Gomez ve Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Arno Dezan’la görüştüğü bildirildi.

Kasulidis, Füle’yle görüşmesi sırasında Türkiye’nin AB’ye katılım sürecine değindiği ve Türkiye’nin müzakere sürecine yeni müzakere başlıklarının açılmasının “kapalı bölge Maraş’ın BM’ye iadesiyle” mümkün olabileceği mesajını verdiği ifade edildi.

Rum basını, Kasulidis’in gerek Füle, gerekse Swoboda’yla yaptığı görüşmelerde Kıbrıs sorununa da değindiğini ve Güney Kıbrıs’ta hüküm süren ekonomik kriz sebebiyle Kıbrıs sorununda müzakere sürecinin hemen başlamasının mümkün olmadığı mesajını verdiğini belirtti.

Kasulidis’in bu görüşünün Füle ve Swoboda tarafından anlayışla karşılandığını iddia eden Rum Fileleftheros gazetesi, Kasulidis’in, Swoboda ve Sosyalist grubun Dışişleri Komitesi’ndeki üyesi Anna Gomez’le görüşmesinde ise, “Kıbrıslı Türklerin 2014 yılındaki AP milletvekilliği seçimlerine katılımlarının güçlendirilmesi yöntemlerinin aranacağı” taahhüdünde bulunduğunu aktardı.

Gazete, Kasulidis’in bu açıklamasının, Kıbrıslı Türk milletvekillerine AP’da gözlemci statüsü verilmesi girişimlerine karşılık gerçekleştiğini vurguladı.

Habere göre, Kasulidis, temasları sırasında ve özellikle AP Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Arno Dezan’la görüşmesinde, Güney Kıbrıs’ın Barış İçin Ortaklık Örgütü’ne üyelik başvurusunda bulunma niyetini de dile getirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER