ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 12:11

"Türkiye'nin AB üyeliğinde süre öngörmek zor"

"Türkiyenin AB üyeliğinde süre öngörmek zor"


Temmuz ayından itibaren Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı yapacak Litvanya Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Kestutis Kudzmanas, Türkiye’nin AB sürecine destek verdiklerini söyledi. Kudzmanas, "Türkiye’nin AB üyelik süreciyle ilgili ne kadar süre alacağı konusunda öngörüde bulunmak şu anda zor. Önemli olan açılacak fasılların süratle geçilebilmesidir. Bu konuda yapılacak çalışmaların hızlı olması giriş sürecini çok daha öne çekecektir." dedi.

Litvanya Bursa Fahri Konsolosu Berat Tunakan ile basın toplantısı düzenleyen Ankara Büyükelçisi Kestutis Kudzmanas, Türkiye’nin AB sürecinde ellerinden gelen gayreti göstereceklerini ifade etti. Bir gazetecinin, "Türkiye ile 2005 yılında müzakere sürecine başlayan Hırvatistan AB’ye üye oldu. Türkiye 8 yıl da sadece 1 fasıl açıp kapattı. Dönem başkanlığınızda Türkiye’nin kaç fasıl açıp kapmasını hedefliyorsunuz?” yönündeki soruyu cevaplandıran Büyükelçi Kudzmanas, Türkiye’nin hızla çalışması gerektiğini kaydetti.

Büyükelçi Kudzmanas şöyle devam etti: "AB üyeliği yolculuğu konusunda Litvanya gibi küçük ülkelerin daha kolay üye olabileceği takdir etmeniz doğal. Türkiye, dünyada ekonomik anlamda çok güçlü ve büyük ülke. Nüfus olarak da büyük ülke. Küçük ülkelerde yapılacak çalışmalarla bu anlamda baktığınız zaman Türkiye ile bizleri aynı kefede değerlendirmemek lazım. Çalışmalarımızı daha hızlı yapabiliyoruz. Türkiye’nin AB üyelik süreciyle ilgili ne kadar süre alacağı konusunda öngörüde bulunmak şuanda zor. Önemli olan açılacak fasılların süratle geçilebilmesidir. Bu konuda yapılacak çalışmaların hızlı olması giriş sürecini çok daha öne çekecektir. AB Dönem başkanlığımızda Litvanya olarak elimizden gelen gayreti sıcak yaklaşımı sergilemeye hazırız. Her türlü bilgilerimizi de paylaşmaya hazırız. AB yolculuğumuzda edindiğimiz tecrübelerimizle sizin yanındayız. Önce kendi tecrübelerimizi paylaşmak isteriz. Yaklaşık 10 yıldır AB’ye girebilmek için çalıştık. Serbest ekonomiye geçme anlamında aşamalar kaydettik. Biz bunları halledince AB’ye girdik. AB girmiş olmamız ve Temmuz başında dönem başkanlığını alacak olması sebebiyle tüm tecrübelerimizi Türkiye ile paylaşmaya hazırız."

Taksim Gezi Parkı olaylarının AB sürecini etkileyip etkilemeyeceği yönündeki soruyu da cevaplandıran Kudzmanas, "Konu Litvanya ile ilgili olsa çok daha değerlendirme yapabilirdim. AB, Taksim’deki olayları izliyordur. Demokrasi içinde çözülmelidir, iyi diyaloglar kurulmalı, yapıcı olunmalı. Türkiye demokrasi içinde bu sorunu çözecektir Türkiye’nin bu konudaki gücüne inanıyoruz." dedi.

Kestutis Kudzmanas, 'Viking Projesi'nin de Baltık ülkeleri ve Türkiye açısından önemli olduğunu dile getirdi.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER