ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Haziran 2014 Pazartesi 12:26

Türkiye'den Nijerya'ya yardım

Türkiyeden Nijeryaya yardım

Türkiye'nin, Nijerya'nın kuzey bölgelerinde devam eden şiddet olaylarından etkilenenlere yardım etmeyi planladığı bildirildi.


Nijerya Ulusal Acil Yönetim Kurumu'ndan (NEMA) yapılan açıklamada, Türkiye'nin Abuja Büyükelçisi Mustafa Pulat'ın, NEMA Müdürü Muhammed Sidi'yi ziyaret ettiği belirtildi.
Büyükelçi Pulat, görüşmede Nijerya'ya insani yardım yapılması için Türkiye'den bir ekibin kısa süre içinde bölgeye geleceğini kaydetti.
NEMA ile Türk yetkililerin yardımların hangi bölgelere gönderileceğini tespit etmek için işbirliği yapmaları gerektiğini ifade eden Pulat, Türkiye'nin Nijerya halkının yanında olduğunu söyledi ve uluslararası topluma da harekete geçme çağrısında bulundu.
Muhammed Sidi, Türk hükümetinin insani yardım önerisinin çok önemli olduğunu ve bu mesajın ilgili yetkililere iletileceğini ifade etti.
NEMA Sözcüsü Manzo Ezekiel de Türkiye'nin, ülkenin kuzeyindeki Borno, Yobe ve Adamawa eyaletlerinde devam eden şiddet olaylarından etkilenenlerin sıkıntılarını çözmek amacıyla yardım yapmayı önerdiği belirtti.
Türkiye, ay başında El Kaide terör örgütü ile bağlantılı kuruluşlar listesine Nijerya'da faaliyet gösteren Boko Haram'ın da eklendiğini açıklamış, Nijerya da Türkiye'nin kararını memnuniyetle karşılamıştı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER