ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 11:59

Türkiye-Türkmenistan ilişkilerinde başarılı yıl

Türkiye-Türkmenistan ilişkilerinde başarılı yıl


2012 yılı Türkiye ile Türkmenistan ilişkilerinde başarılı bir yıl oldu. İki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkiler güçlü bir şekilde geliştiriliyor. Ülkeler arasındaki işbirliği stratejik boyut kazandı.

Türkiye, Türkmenistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan, Aşkabat’ta ilk büyükelçilik açan ve tarafsızlık statüsüne destek veren ülke. Türkiye-Türkmenistan ilişkileri, 2007 yılından sonra yeni bir ivme kazanarak hızla gelişmeye devam ediyor, iki ülkenin devlet ve hükümet başkanları arasında yoğun bir ziyaret trafiği yaşanıyor.

Bu sene Türkiye’den meclis başkanı, ekonomi, kalkınma ve enerji bakanları Türkmenistan’ı ziyaret etti. Türkmenistan devlet başkanı ise iki defa Türkiye’de temaslarda bulundu. 600’ün üzerinde işadamı, 12 bine yakın Türk vatandaşı, 4 milyar dolar iş hacmi ve 4 milyar dolara yaklaşan inşaat hacmi bulunuyor.

TÜRKMEN LİDERDEN TÜRKİYE’YE BÜYÜK ÖNEM

Şubat ayında ikinci dönem için devlet başkanı görevine seçilir seçilmez ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştiren Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, bu ziyaretinin üzerinden 4 ay gibi kısa bir süre geçtikten sonra tekrar Türkiye'ye ziyaret etti. Berdimuhamedov, Şubat ve Ağustos aylarında Türkiye’yi ziyaret ederek, ikili münasebetlerde yeni sayfa açtı. Türkmen liderin bu ziyaretiyle ülkeler arasında turizm, spor ve diğer alanlarda da işbirliğine yeni kapılar açıldı.

MECLİS BAŞKANI DÜZEYİNDE 11 YILDAN SONRA İLK ZİYARET

Türkiye’den Türkmenistan’a meclis başkanı düzeyinde 11 yıldan sonraki ilk ziyaret 2012 yılında yapıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek Türkmenistan’ı ziyaret ederek, ülkeler arasındaki parlamentolar arası ilişkilere yeni bir ivme kazandırdı. Çiçek’in ziyaretinden sonra Türkmenistan Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva da Türkiye’yi ziyaret etti.

Öte yandan, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Nacı Koru çeşitli vesilelerle Türkmenistan’ı ziyaret etti. Türkmenistan’dan da çok sayıda bakan yıl içerisinde Türkiye’de temaslarda bulundu.

TÜRK İNŞAAT SEKTÖRÜ REKOR KIRDI

Türk müteahhitlerinin Türkmenistan’daki başarısı tarihe geçti. Bu yıl Türkmenistan’ın 21 yıllık bağımsızlık döneminde üstlenilen müteahhitlik hizmetleri olarak en yüksek seviyeye ulaşıldı. Bu sene Türk inşaat şirketleri yaklaşık 5 milyar dolar değerinde iş aldı. Bugüne kadar 29 milyar dolar iş yapan Türk müteahhitleri, bu ülkede aldıkları iş hacmiyle dünyada ikinci sıraya yerleşti.

Türk şirketlerinin 2012 yılında Türkmenistan'da üstlendikleri büyük projeler arasında olimpiyat köyü, enerji santral ve nakil hatları, yollar, köprüler, demiryolları, su arıtma tesisleri, rehabilitasyon merkezleri, hastane ve acil yardım merkezleri, gıda ve ilaç sanayine yönelik tesislerle kamu idare binaları yer alıyor.

Türkmenistan'da sürdürülen yatırım programı kapsamında Türk firmalarınca teklif verilen ve değerlendirmesi sürdürülen ihaleler arasında Aşkabat Havaalanı ve diğer illerdeki havaalanlarının yenilenmesi, Hazar Denizi kıyısında inşa edilecek liman projesi, Türkmenistan karayolu ağının yenilenmesi, yeni konut bölgelerinin ve sanayi tesislerinin kurulmasına yönelik projeler de bulunuyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER