ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 14:32

"Türkiye Şanghay’ın ruhunu güçlendirecek"

"Türkiye Şanghayın ruhunu güçlendirecek"


Türkiye ile Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) arasında işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı imzalandı. İmza töreninde konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin kaderinin Şanghay İşbirliği Örgütü ülkeleriyle aynı çizgide olduğunu söyledi.

Bakan Davutoğlu, Türkiye ile ŞİÖ arasında işbirliğine ilişkin imzalanan mutabakat zaptının Türkiye ile örgütün el ele ve omuz omuza birlikte yürüyecekleri uzun bir yol olduğunu ifade etti.

Davutoğlu Almatı'da katıldığı İstanbul Süreci Bakanlar toplantısının ardından ŞİÖ Genel Sekreteri Dmitri Mezentsev ile bir araya geldi. Davutoğlu, varılan mutabakat metninin tarihi bir adım olduğunu belirterek, bu coğrafyada yaşayan ülkelerin aynı kaderi paylaştıklarına dikkat çekti.

ŞİÖ Genel Sekreteri Mezentsev de yaptığı konuşmada bir süredir devam eden resmi bir prosedürün tamamlandığını ifade ederek, Türkiye'nin katılımın "Şanghay ruhunu" güçlendireceğini söyledi. Varılan anlaşmanın sadece Türkiye için önemli olmadığını da sözlerine ekleyen Mezentsev, Şanghay İşbirliği Örgütü için de zaptın çok önemli olduğunu vurguladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER