ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 19:51

Türkiye, ROJ TV kararını memnuniyetle karşıladı


Türkiye, Danimarka mahkemelerinin, ROJ TV ile ana şirketine 2003 yılında verilen lisanstan doğan televizyon yayını yapma hakkını süresiz olarak geri almasını memnuniyetle karşıladı.

Yüksek Mahkeme bu kararıyla, PKK’nın bir terör örgütü olduğunu; ROJ TV’nin PKK terör örgütü tarafından finanse edildiğini; PKK propagandası yaparak terörizmi ilerleten ROJ TV yayınlarının ifade ve basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğini; hak ve özgürlüklerin kamu düzeni ve güvenliğine tehdit oluşturacak şekilde istismar edilmesine müsamaha gösterilemeyeceğini ve kanalın çalışanlarının terör örgütü ile yakın ilişki içinde bulunduklarını tescil etti.

"ROJ TV BENZERİ GİRİŞİMLER ENGELLENMELİ"

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Böylelikle, bazı mihrakların davayı siyasileştirme ve hukuki zeminden saptırma yönündeki gayretleri sonuçsuz kalmıştır. Hiç kuşkusuz, Yüksek Mahkemenin bu önemli kararı terörle mücadelenin hukuki veçheleri bakımından uluslararası camia için emsal teşkil edecektir. Bu çerçevede, başta AB üyesi ülkeler olmak üzere, uluslararası toplumun ve medya sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin PKK terör örgütü ve yandaşlarının hak ve özgürlükleri istismar eden ROJ TV benzeri girişimlerini engellemelerini bekliyoruz." denildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER