ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 14:35

Türkiye, resmen Şanghay’da

Türkiye, resmen Şanghayda

Türkiye, Şanghay’a resmen Diyalog Ortağı oldu.


Türkiye’ye Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ), “Diyalog Ortaklığı” statüsü verilen memorandumu imzalandı.

Rus basınına yansıyan bilgilere göre, Belge Afganistan’da güvenli geçişi öngören İstanbul Konferansı çerçevesinde Almatı’da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ŞİÖ Genel Sekreteri Dmitri Mezentsev tarafından parafe edildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de yoğun destek verdiği Türkiye’nin Şanghay üyeliğine, 6-7 Haziran’da Pekin’de yapılan zirvede yeşil ışık yakılmıştı.

Kanal 24’te gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) ile ilişkiler konusunda çarpıcı açıklamalar yapmıştı. Müslüman bir ülke olduğu için Türkiye’nin AB’ye tam üye yapılmadığını belirten Erdoğan, daha önce Putin’e ‘Bizi Şanghay 5’lisine alın, AB’yi unutalım’ dediğini hatırlatmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in zaman zaman "AB'de ne işiniz var?" şeklinde kendisine takıldığını söyleyen Erdoğan, 'Putin'e bizi Şanghay Beşlisi'ne alın, AB'yi unutalım dedim' ifadelerini kullanmıştı. “Gelin denirse gider mi Türkiye?” sorusu üzerine, “Gideriz, gideceğimizi söyledik zaten. Sadece biz değil, Pakistan da var, başka ülkeler de var.” diye konuşmuştu.

TÜRKİYE ORTAKLIK İÇİN NİSAN 2011’DE BAŞVURDU

Türkiye Nisan 2011’de diyalog ortaklığı için ŞİÖ Genel Sekreterliğine başvurmuştu. Rusya’nın Türkiye’nin ŞİÖ içinde yer almasına olumlu baktığı ifade eden Türkiye Dışişleri Bakanlığı kaynakları Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamalarda, “Ankara ŞİÖ içinde yer almak için uzun süredir çalışma sürdürüyor. ŞİÖ bölgesel bir işbirliği örgütü. Ankara dış politika açısından bölgesel örgütlerle yoğun işbirliği içinde olmayı önemsiyor.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Çin’in Şanghay kentinde 1996’da toplanan Rusya, Çin, Kazakistan, Tacikistan ve Kırgızistan’ın kurduğu “Şanghay Beşlisi”, 2001’de Özbekistan’ın da dahil olması ile Şanghay İşbirliği Örgütü’ne dönüştü. Hindistan, İran, Moğolistan ve Pakistan’ın gözlemci üye olduğu ŞİÖ, 2008’de aldığı kararla “diyalog ortaklığı” statüsü oluşturdu. 2009’da Yekaterinburg’da gerçekleşen zirvede Belarus ve Singapur örgüte “diyalog ortağı” olarak kabul edildi. Rusya Devlet Başkanı Putin, örgütün Ağustos 2007'deki Bişkek Zirvesi'nde "Tek kutuplu dünya kabul edilemez." diyerek örgütün misyonu hakkında ipucu vermişti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER