ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 18:22

Türkiye, Mısır'daki kanlı müdahaleyi şiddetle kınadı


Türkiye, Mısır’da dün gece gerçekleşen sivil ve barışçıl gösterilere sert ve kanlı bir şekilde müdahale edilmesine karşı "Kesinlikle kabul ve tasvip edilemeyecek olan bu vahim hadiseyi şiddetle kınıyoruz." şeklinde tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Yüzlerce insanın hayatını kaybetmesinden, binlerce kişinin yaralanmasından Türkiye olarak büyük üzüntü duyuyoruz. Kesinlikle kabul ve tasvip edilemeyecek olan bu vahim hadiseyi şiddetle kınıyor; hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Son gelişmeleri ve can kayıplarının artma ihtimalini endişeyle karşılıyoruz. Barışçıl gösterilere yönelik şiddete ve silaha başvurulması, halkın üzerine sorumsuzca ateş açılması kamuoyu vicdanını derinden yaralamaktadır."

"İÇ BARIŞ VE HUZURA YARDIMCI OLMAZ"

"Can kayıplarına yol açan bu tür müdahalelerin kardeş Mısır'ın iç barışına ve huzuruna yardımcı olmayacağı apaçık ortadadır." ifadelerine yer verilen açıklamada, kendi iradesine ve demokrasiye sahip çıkan göstericilerin üzerine ateş açılmasını insanlık vicdanının kabul edebileceği bir durum olmadığı vurgulandı.

Açıklamada, "Dost ve kardeş Mısır’ın içinden geçmekte olduğu bu hassas dönemde tüm Mısır vatandaşlarının can güvenliğini korumaktan sorumlu olan güvenlik güçlerinin bu sorumluluk bilinci içinde hareket etmeleri Mısır'ın iç barışı açısından mutlak zorunluluktur." denildi.

"GÖSTERİCİLER BARIŞÇIL YÖNTEMLERDEN AYRILMAMALI"

Şu ana kadar şiddete başvurmadan demokrasiye dönüş yönündeki haklı taleplerini dile getiren göstericilerin de provokasyonlara kapılmadan hareket etmeleri, barışçıl yöntemlerden ayrılmamalarının önem taşıdığı belirtilen açıklamada, devamla şu ifadeler yer aldı:

"Rabiatu’l-Adeviyye Meydanı’nda yaşanan son olaylar, Mısır'da halkın iradesine saygı gösterilmesinin, barışçıl gösterilere imkan tanınmasının ne kadar önemli olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Sivil gösterilere karşı takınılacak yanlış tavırlar, demokrasiye geçiş sürecine fayda sağlamayacak; tüm Mısır halkı için öngörülemez sonuçlar doğuracaktır.

Mısır’da halkın özgür iradesine dayalı, anayasal meşruiyeti esas alan demokratik yönetime bir an önce geçilmesinin önemi bu son olaylarla bir kez daha anlaşılmıştır. Üzerinde bütün kesimlerin uzlaşmaya varacağı kapsayıcı bir siyasi sürecin bir an önce uygulamaya konulmasının zaruri olduğuna inanıyoruz.

Türkiye her zaman olduğu gibi kardeş Mısır halkının yanındadır ve demokrasiye geçiş sürecinde mümkün olan her türlü desteği vermeye hazırdır." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER