ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 09:52

"Türkiye, Mısır ya da Tunus değil, demokratik bir ülke"

"Türkiye, Mısır ya da Tunus değil, demokratik bir ülke"


Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan Gezi Parkı’nda yaşanan protesto eylemleri ile ilgili bilgilendirme yapmak için Moskova’ya ziyaret gerçekleştirdi. Rusya Federal Turizm Ajansı Başkanı Aleksandr Radkov’la bir araya gelen Özaslan, geçen hafta Türkiye’de yaşanan olayların turistler açısından herhangi bir güvenlik sorunu oluşturmadığı ve şenlik havasına dönüştüğü bilgisini verdi. Radkov da değerlendirmesinde Türkiye’nin Mısır ya da Tunus olmadığını, demokratik bir ülke olduğunu, bu şekilde gösterilerin de çok doğal olduğunu söyledi.

Ziyaretle ilgili Cihan Haber Ajansı’na(Cihan) açıklamada bulunan Özaslan, “Düzenli olarak ziyaretler yapıyoruz. Ülkemizde yaşanan olayları da birinci elden iletme imkanı bulduk. Eylemlerin 5-10 günlük bir zaman diliminde belirli bir bölgede yaşandığını söyledik. Olaylar şenlik havasına dönüştü. Güvenlik açısından endişe edecek herhangi bir sorun bulunmuyor.” dedi.

Bilgilendirmeyi önemli bulduklarını kaydeden Radkov da, “Türkiye, Mısır ya da Tunus değil. Demokratik bir ülke. Demokratik ülkelerde bu tür gösterilerin olması gayet doğal. Biz yaşananları bu şekilde değerlendiriyoruz.” tespitinde bulundu. Rusya, her ülkenin kendi vatandaşlarına yaptığı gibi Türkiye’ye ziyaret edecek turistleri gösteri alanlarının dışında bulunmaları konusunda uyardı.

Olaylar nedeni ile herhangi bir turistin sıkıntı yaşamadığına değinen Özaslan, “Taksim’de olayların yaşandığı yerlerde bulunan birkaç otelde rezervasyonlar başka otellere kaydı. Bunun dışında bir sorun yok.” ifadelerini kullandı.

Turizm sektörünün ilk dört ayda büyüdüğünü kaydeden Özaslan, “Turist sayımız 6,6 milyona ulaştı. Bu yüzde 19 artış anlamına geliyor. Rusya’dan gelen turist sayısı ise aynı dönemde yüzde 24,7 arttı. Rus makamları ile son derece olumlu bir görüşme yaptık. Çarşamba günü de Almanya’ya geçerek gerekli bilgilendirmeleri yapacağız.” bilgisini verdi.

Eylemlerle ilgili de Özaslan şu tespitlerde bulundu: “Eylemler maalesef çevresel kaygıların çok dışına çıktı. Kötü niyetli gruplar bunu istismar ediyor. Türkiye’de alkolle ilgili yapılan düzenlemeler bile farklı yansıtılmaya çalışılıyor. Eylemciler art niyetli grupları aralarına almıyor. Sorunların kısa sürede çözüme kavuşacağı kanaatindeyim.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER