ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 21:54

Türkiye karşıtı önergeyi kabul etti


İspanya-nın kuzeydoğusundaki Bask özerk yönetimi, Türkiye karşıtı bir önergeyi kabul etti.
     AB ve ABD-nin terör örgütleri listesinde yer alan ETA yanlısı bir politika izleyen ve Bask bölgesinde ikinci en büyük siyasi parti konumunda bulunan EH Bildu tarafından geçen 5 Şubat tarihinde sunulan önerge, bugün, Bask parlamentosu Avrupa İşleri ve Dış Eylem Komisyonu-nda görüşüldü.
     15 üyenin bulunduğu komisyonda yapılan oylamada EH Bildu'nun önergesi, 6-ya karşı 9 oyla kabul edildi. Önergeye, iktidardaki Bask Milliyetçi Partisi (5) ve Eh Bildu-nun (4) temsilcileri "evet" , Bask Sosyalist Partisi (3), Halk Partisi (2) ve Demokrasi ve İlerici Birlik (1) partilerinin temsilcileri de "hayır" oyu kullandı.
     Kabul edilen önergede, "Bask parlamentosu, Kürdistan ulusal meselesinin çözümüne Avrupa Konseyi-nin müdahale etmesinde ısrarlı olmaktadır. Aynı zamanda Bask parlamentosu, Türkiye-nin Avrupa Birliği-ne katılımı için gerekli olan, Kürt halkının tüm kültürel ve siyasal haklarına saygı gösterilmesi ve insan haklarına saygıda gerçek ilerleme kaydedilmesi ve çatışmanın barışçıl yollardan çözümüne Avrupa Konseyi-nin de dahil olmasında ısrarlıdır" ifadeleri yer aldı.
     Önergede ayrıca, Bask parlamentosunun, Paris-te 3 PKK-lının öldürülmesi olayını kınadığı ve Kürt halkı ile dayanışma içinde olduğu vurgulanarak, "Kürdistan ulusunun gerçeğinin tanınmasıyla son bulması gereken, Kürt halkının temsilcileri ile Türkiye hükümeti arasındaki diyalog sürecinin devam etmesinden yana olunduğu" kaydedildi.
     Bu arada komisyonda yapılan görüşmeler sırasında Bask Sosyalist Partisi (PSE) ve Halk Partisi (PP), EH Bildu-nun önergesine karşı ortak bir önerge sunsa da, bu, kabul edilmedi. PSE ve PP temsilcileri, 3 PKK-lının öldürülmesi olayını kınadıkları konuşmalarında, EH Bildu-nun, Kürt meselesine Avrupa Konseyi-ni de dahil etmeye çalışmasını ve çözüm sürecinde müzakerelerin nasıl sonuçlanması gerektiğine ilişkin şart konulmasını eleştirdiler. PSE ve PP temsilcileri, süreç için "ilk defa ve tarihi" bir müzakere başladığının altını çizerek, "Biz sadece bu müzakerelerin olumlu sonuçlanmasını ve iyi bir kapı açılmasını temenni edebiliriz" dediler. Türkiye-nin AB üyeliğine destek verdiklerini de belirten PSE ve PP temsilcileri, Türkiye-nin insan haklarıyla ilgili tüm vatandaşlarını kapsayan adımlar atması gerektiğini savundular.
     PSE ve PP-nin ortak önergesine destek veren Demokrasi ve İlerici Birlik (UPyD) partisinin Avrupa İşleri ve Dış Eylem Komisyonu-ndaki temsilcisi de, "ETA-nın saldırılarını kınamayan Bildu-nun sunduğu önergenin anti demokratik" olduğunu söyledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER