ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 11:06

Türkiye imzayı attı!

Türkiye imzayı attı!

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Silah Ticareti Antlaşması’nı dün imzaladığını duyurdu.


Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin 2 Nisan 2013 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen Silah Ticareti Antlaşması’nı dün imzaladığını duyurdu.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, kabul edilmesinin ardından 3 Haziran 2013 tarihinde imzaya açılan Silah Ticareti Antlaşması’na Türkiye adına Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Halit Çevik tarafından imza atıldığı belirtildi.
Dışişleri açıklamasında şu ifadeler yer aldı:
“Silah Ticareti Antlaşması, yedi yıl süren müzakerelerin ardından 2 Nisan 2013 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilmiş ve 3 Haziran 2013 tarihinde imzaya açılmıştı. Böylece, konvansiyonel silahların ihracatı, ithalatı ve transferi konusunda mümkün olan en yüksek seviyede ortak kurallar belirleyen ve hukuki bağlayıcılığı bulunan evrensel bir aracın hayata geçirilmesi yolunda önemli bir adım atılmıştı. Başından itibaren sürece aktif şekilde katılan ve bu konudaki BM Genel Kurul kararına da ortak sunucu olan Türkiye, Antlaşmayı mümkün olan en kısa sürede imzalama niyetini farklı vesilelerle dile getirmişti. Antlaşma, Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcimiz Büyükelçi Halit Çevik tarafından, 2 Temmuz 2013 günü ülkemiz adına imzalanmıştır. Türkiye, biran önce yürürlüğe girebilmesini ve evrenselleşebilmesini teminen, söz konusu Antlaşma’yı tüm ülkelerin en kısa süre içinde imzalamalarını ve ulusal onay süreçlerini tamamlamalarını ümit etmektedir.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER