ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 21:31

Türkiye ile Mali arasında işbirliği anlaşması imzalandı


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Mali Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Tieman Hubert Coulibaly, iki ülke adına ortak anlaşma imzaladı. Mali ile Türkiye’nin işbirliği içinde olduğunu dile getiren Coulibaly, Türk okullarından da övgüyle bahsetti.

        İki bakan Hilton Otel’de yaptıkları görüşmenin ardından kameraların karşısına geçti. Görüşmelerin çok faydalı geçtiğini ifade eden Bakan Davutoğlu, Mali’de kalıcı bir müdahale olmaksızın barışın sağlanmasının çok önemli olduğunu vurguladı. İkili görüşmelerde eksik tarafları gözden geçirdiklerini dile getiren Davutoğlu, “Önümüzdeki ay Mali’ye gitmeyi planlıyorum. Mali’de güvenliğin sağlanması ve ekonominin gelişmesi için atılacak adımlar konusunda bir eylem planı çalışacağız. Başta tarım ve enerji alanında olmak üzere her türlü eylem planını çıkaracağız. Konuk bakan, tarım ve enerji konularında yer verme taahhüdünde bulundu. Tarihte olduğu gibi Afrika’ya açılmamızın en önemli ayaklarından biri Mali olacaktır. Hukuki çerçevede eksik anlaşmaları tamamlayacağız. 2010 yılından beri büyükelçilikler var. Büyükelçiliklerimiz sürekli temas halinde.” dedi.

        MALİLİ BAKANDAN TÜRK OKULLARINA ÖVGÜ

        Ülkelerindeki terör sorunu aşmaya çalıştıklarını dile getiren Mali Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Tieman Hubert Coulibaly, Türk ve Mali halkının dayanışma içinde olduğunu vurguladı. Türk okullarından övgüyle bahseden Coulibaly, “Çok önemli bir kriz içindeyiz. Bu krizin sonu mutlu olacak. Ulusal bir birlik içinde bu krizi arkamızda bırakacağız. Hem mali halkının yararı hem de komşu ve dost ülkeler için daha güçlü bir ülke inşa edeceğiz. Türkiye de cehalet ile mücadelede yanımızda yer aldığı için mutluyuz.” ifadelerini kullandı.

        "ÜÇ ÇOCUĞUM DA TÜRK OKULLARINDA EĞİTİM GÖRÜYOR"

        Türk okullarındaki eğitmenlerin binlerce Malili genci geleceğe hazırladığına dikkat çeken Coulibaly, “Üç çocuğum var. Üç çocuğum da Türk okullarında eğitim görüyor. Sizler cehalete karşı yanımızda oldunuz. Türkiye ile Mali arasında ortaklık olmasını diliyorum. Bundan sonra gelirimizi 4’e katlayalım.” şeklinde konuştu.

        "FRANSA ASKERİNİ TERÖR SORUNU İÇİN ÇAĞIRDIK"

        Ülkesindeki terör sorunu ile ilgili de bilgi veren Coulibaly, Mali’de durumun değişmekte olduğunu ve Temmuz ayında seçim gerçekleştirileceğini anlattı. Meşru bir hükümet kurulmasını ümit ettiklerini kaydeden Coulibaly, ülkelerinin kuzey kesiminde bir silah ve suç endüstrisinin konuşlandığını aktardı. Tehlikeli güçlerin ülkelerinde konuşlanmasının dünyanın istikrarı için sakıncalı olacağını belirten Coulibaly, “Mali’de BM şemsiyesi altında bin kadar Fransız askeri olacak. Grupların silahlarını bırakmalarını ve hükümetle bir diyalogda bulunmalarını istedik. Temsilcilerimiz görüşüyor. Fransa askerlerini terörizm sorunu için çağırdık. Uzlaşma komisyonu kuruldu. Komisyon 33 üyeli olacak. Parlak bir geleceğimiz olacak. Mali’nin geleceği cumhuriyetçi olmalıdır.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER