ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Eylül 2013 Perşembe 22:23

Türkiye ‘Dünya İnsani Yardım Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak

Türkiye Dünya İnsani Yardım Zirvesine ev sahipliği yapacak


Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ilk defa düzenlenecek Dünya İnsani Yardım Zirvesi'nin 2016 yılında İstanbul'da yapılacağını söyledi. Zirvenin ev sahipliğini yapacak ülkenin açıklandığı toplantıda Dışişleri Bakanı Davutoğlu’da BM ve Ban Ki-mun’a vermiş oldukları karardan dolayı teşekkür etti.

BM’nin en önemli 6 kurumundan birisi olan ‘Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nde (ECOSOC) düzenlenen toplantıda Genel Sekreter Ban Ki-mun, çok sayıda ülkenin bu zirveye ev sahipliği yapmak istediğini dile getirdi. Ban, konuşmasında İsviçre’nin Cenevre’de bu zirvenin yapılabilmesi için ciddi gayret gösterdiğini belirtirken bazı diplomatik kaynaklar New York’un da zirve için ciddi mücadele verdiğini söyledi.

BM’de diplomatlar, Ban’ın zirveye İstanbul’un ev sahipliğini yapması yolunda karar almasını Türk diplomasisinin büyük başarısı olarak yorumladı.

Ban Ki-mun, yaptığı açıklamada, "Ciddi bir değerlendirme sürecinin ardından Türk Hükümeti'nin talebini kabul ederek Zirve'nin İstanbul'da düzenlenmesine karar verdim. Kendilerini tebrik ediyorum." diye konuştu.

Türkiye’nin Suriyeli mültecilere kucak açtığını belirten Genel Sekreter Ban, yine 2011 yılında Van'da yaşanılan depremde önemli kayıplar verdiğini hatırlattı. Ban, "Bugün hepinizi bu cömert teklifi ve ilk Dünya İnsani Yardım Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak olması dolayısıyla Türkiye'ye teşekkür etmeye çağırıyorum." dedi. Ban, ayrıca zirveye önemli katılımların sağlanabilmesi için yoğun çaba sarf edeceği sözünü de verdi.

Ban Ki-mun’un ardından bir teşekkür konuşması yapan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'de düzenlenen uluslararası zirveler içinde en anlamlısının ilki gerçekleştirilecek olan Dünya İnsani Yardım Zirvesi olduğunu aktardı.

Davutoğlu, Zirve için Türkiye'yi seçmesi nedeniyle Ban'a ve destekleri için BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos'a teşekkürlerini sundu.

Türkiye'nin bugüne kadar birçok önemli zirveye ev sahipliği yaptığını hatırlatan Davutoğlu, "Lakin, bugüne kadar Türkiye'de gerçekleşen zirveler arasında en anlamlısı ilki düzenlenecek Dünya İnsani Yardım Zirvesi olacağına inanıyorum." diye konuştu.

Zirvenin başarılı olması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını ifade eden Davutoğlu, Türkiye'nin son yıllarda yükselen bir 'donör' ülke olduğunu vurgulayarak, "Türkiye son iki yılda Suriyeli mülteciler için 2 milyar dolar harcadı. Çünkü biz onları istatistik olarak görmüyoruz. Biz onları mülteci olarak değil misafirlerimiz olarak görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de her yıl büyükelçiler konferansı düzenlediklerini ve son konferansın başlığının "insani diplomasi" olduğunu hatırlatan Davutoğlu, Türk diplomasisinin hedefinin insani diplomasi yürütmek olduğunu sözlerine ekledi.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER