ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Mayıs 2014 Pazartesi 09:13

Türkiye Bosna'ya yardıma hazır!

Türkiye Bosnaya yardıma hazır!

Sel felaketinden dolayı şu ana kadar Sırbistan'da 16 bin, Bosna Hersek'te 10 bin, Hırvatistan'da da yaklaşık 3 bin kişinin yerinden tahliye edilmesi nedeniyle Türkiye Balkan halklarına yardım etmeye hazır olduğu bildirildi.


Bosna Hersek'i oluşturan iki entiteden biri olan Federsyon'da Maglay, Sanski Most ve Jepçe kentinin Jelyezno Polye köyünde 4 kişi hayatını kaybetti, ülkenin diğer entitesi olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde ise şu ana kadar 15 kişi yaşamını yitirdi.

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç ise sellerden en fazla etkilenen Belgrad yakınlarındaki Obrenovac semtinde 12 kişinin öldüğünü, ülkenin diğer kentlerinde ise yaşamını kaybedenlerin sayısının 3 olduğunu kaydetti. Vuçiç ayrıca, Sırbistan'daki sellerde ölü sayısının artmasından korktuğunu ifade etti.

Alınan bilgilere göre, Hırvatistan'ın doğusunda Sırbistan sınırındaki Rayevo köyünde de sellere kapılan 1 kişinin öldüğü, 2 kişiden ise halen haber alınamadığı öğrenildi.

Sel felaketinden dolayı şu ana kadar Sırbistan'da 16 bin, Bosna Hersek'te 10 bin, Hırvatistan'da da yaklaşık 3 bin kişinin yerinden tahliye edildiği bildirildi.

Bosna Hersek'in kuzeyindeki Bosanski Şamats ve Brçko kentleri hariç, ülke genelinde su seviyelerinde düşüş yaşanırken, Hırvatistan'ın Slavonski Brod ve Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ın da Sava Nehri'nin taşması nedeniyle sel tehlikesi altında olduğu belirtildi.

Bu arada, sellerden en çok etkilenen Bosna Hersek ve Sırbistan bölgelerine başta Türkiye olmak üzere, Karadağ, Makedonya, Hırvatistan ve Slovenya başta olmak üzere, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden yardım konvoylarının yola çıktığı öğrenildi. 

ERDOĞAN İZZETBEGOVİÇ İLE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sel felaketi ile ilgili Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç ile telefonda görüştü.

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın görüşmede İzzetbegoviç'e, Türkiye hükümetinin Bosna Hersek'e, sel felaketiyle mücadelesinde yardım teklif ettiği bildirildi.

Sellerde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı mesajını ileten Başbakan Erdoğan'ın, Türkiye'nin Bosna Hersek'e ilaç ve gıda konusunda yardım göndermeye devam edeceğini bildirdiği kaydedildi.

İzzetbegoviç'in de zor gününde Bosna Hersek'i yalnız bırakmaması ve dayanışma göstermesinden dolayı Başbakan Erdoğan'a teşekkür ettiği belirtildi.

TÜRKİYE HER TÜRLÜ YARDIMA HAZIR

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç ile görüştüğünü, Sırp yöneticilerle de sürekli temas halinde olduklarını kaydetti.

Davutoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bosna-Hersek ve Sırbistan'da meydana gelen sel felaketi ile ilk dakikadan itibaren yakından ilgileniyoruz. Gerek ilgili kurumlarımız, gerekse bölgede görevli askeri birliklerimiz her türlü yardıma hazırlar. Soma'nın acısını yüreğinde hisseden Balkan halklarının her ihtiyacı ile ilgilenmek için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz."

AFAD BOSNA'YA EKİP YOLLADI

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan dahil olmak üzere, Batı Balkanları etkisi altına alan sel ve su baskınları karşısında, uluslararası desteğe ihtiyaç duyan bölge ülkelerine, Türkiye'nin yardım eli uzattığı belirtildi.

Afet ve acil durumların koordinasyonundan, Türkiye'nin, insani ve acil yardım konusunda "ortak gücü"nün harekete geçirilmesinden sorumlu AFAD'ın, sel ve su baskınları ile ilgili, bölgenin ihtiyacını tespit etmek, yardımların nitelik ve niceliğini belirlemek, yerinde koordine etmek üzere bir heyeti Bosna Hersek'e gönderdiği bildirilen açıklamada, AFAD Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi'nin, yardımları etkin bir şekilde yönetebilmek için, Türk ve yabancı kuruluşlarla temsilciliklerle sürekli temas halinde olduğu, çalışmaların kesintisiz sürdüğü kaydedildi.

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, 15 Mayıs’tan bu yana devam eden sağanağın sebep olduğu nehir taşkınları ve su baskınları nedeniyle, Bosna Hersek'in zor günler yaşadığı, özellikle Saraybosna, Tuzla ve Zenitsa-Doboy gibi bölgelerde çok sayıda evi su bastığı, elektrik hatlarının çöktüğü, köylerin tahliye edildiği belirtildi.

Batı Balkanları etkisine alan sel ve su baskınları nedeniyle, ihtiyaç tespiti ve yardımların belirlenmesi için bugün akşam saatlerinde Bosna Hersek'e uzman bir ekip gönderildiği ifade edilen açıklamada, AFAD'dan 40 bin, Türk Kızılayı'ndan ise 60 bin olmak üzere, toplam 100 bin kum torbasının, Genelkurmay Başkanlığı'na ait bir kargo uçağıyla Bosna Hersek'e gönderilmek üzere, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na sevk edildiği bildirildi.

Bu gece ulaşması planlanan uçaktaki kapasiteye göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden temin edilen motopomp ve jeneratörlerin de bölgeye gönderileceği kaydedilen açıklamada, yardımların, bölgede bulunan AFAD ekibi ve büyükelçilik yetkililerince karşılanarak, yerel sorumlulara teslim edileceği belirtildi. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER