ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 10:54

"Türkiye bölgesinde model ülke"


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadın haklarının gelişimi konusunda Türkiye’nin örnek ülke olduğunu savundu. Türkiye’nin demokratik, laik yapısını ve nüfusunun yüzde 99’unun Müslüman olduğunu hatırlatan Bakan Şahin, "Türkiye’nin başarılı mücadelesinden bütün ülkeler bahsediyor... Kadına karşı şiddet ile mücadele de başarılı model ülke olduk. Türkiye bölgesinde, Ortadoğu ve Orta Asya’da örnek alınan bir ülke haline geldi." diye konuştu.

Birlemiş Milletler (BM) Kadının Statüsü Komisyonu (KSK) Genel Kurul formatındaki yüksek düzeyli oturumlara katılmak için geldiği New York’ta ilk gün yoğun bir programla geçiren Şahin, akşam Türkevi’nde KSK’ya katılan heyet başkanları onuruna bir resepsiyon verdi. Resepsiyonda kısa bir konuşma yapan Bakan Şahin, Türkiye’de kadınlara karşı uygulanan pozitif ayrımcılık ile elde edilen sonuçların memnuniyet verici düzeyde olduğunu aktardı. Kadın haklarının genişlemesinde ve şiddete karşı yapılan yasal düzenlemelerin temelinde ‘güçlü lider Başbakan Erdoğan’, ‘güçlü hükümet’, ‘güçlü sivil toplum dayanışması’ olduğunu belirten Şahin, bugün kadın CEO ortalamasının dünya genelinde yüzde 6, Türkiye’de ise yüzde 12 olduğunu söyledi.

Kadına karşı şiddetiinsan hakları ihlali olarak gördüklerini aktaran Şahin, bu konuda sürdürdükleri mücadeleye devam edeceklerini dile getirdi. Bakan Şahin, resepsiyona gelen davetlileri de Türkiye’ye davet ett. Resepsiyona Bakan Şahin’in Norveç, Filistin, Uganda, Avustralya, Pakistan Gambia, Fijili mevkidaşları iştirak etti. Bakan Şahin resepsiyondaki kısa konuşmasının ardından davetliler ile bir bir ilgilendi.

BM Kadının Statüsü Komisyonu Genel Kurul çalışmalarında çeşitli toplantılara ve açılış oturumuna katılan Şahin, Norveç, İtalya, İspanya, Fransa, Hollanda, Liberya ile İngiliz mevkidaşlarıyla da ikili görüşme yaptı.

Bakan Şahin, bugün BM Genel Kurulu’nda Kadının Statüsü Komisyonu’na seslenecek ve yine bazı ülkelerin bakan ve yüksek düzeyli bürokratlarıyla ikili görüşmelerde bulunacak. Şahin, ayrıca Vodafone-KADİGER ortak etkinliği ile Gzeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın (GYV) düzenleyeceği panele katılıp, konuşma yapacak. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER