ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 21:14

Türkiye Araştırmaları Enstitüsü’ne görkemli açılış

Türkiye Araştırmaları Enstitüsüne görkemli açılış


Cumhurbaşkanı Gül ve İsveç Kralı 16. Gustaf Stockholm Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Enstitüsü’nün açılışını yaptı. SWETURK İş Dünyası Federasyonu’nun inisiyatifiyle gündeme gelen ve kurulusu gerçeklesen enstitü, kendi alanında Avrupa’da bir ilki temsil ediyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsveç ziyaretinin ikinci gününde İsveç Kralı 16. Gustaf ile Stockholm Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Enstitüsü’nün (Stockholm University Institute of Turkish Studies- SUITS) açılışını gerçekleştirdi. SWETURK İş Dünyası Federasyonu’nun inisiyatifiyle gündeme gelen ve kuruluşu gerçeklesen Enstitü’nün açılışına başta Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Bakanı Egemen Bağış ve İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt olmak üzere çok sayıda seçkin İsveçli ve Türk davetli katıldı.

Liljekrona Müzik Grubu’nun verdiği mini konser ile başlayan program Stockholm Üniversitesi Rektörü Astrid Söderbergh Widding yaptığı açılış konuşması ile başladı. Widding, Enstitü’nün açılış törenine Cumhurbaşkanı Gül ve Kral 16. Gustaf’ın katılmasından büyük onur duyduklarını söyledi. Doğu ile Batı arasında önemli bir köprü konumunda olan Türkiye hakkında geniş araştırma yapılması için çok sayıda sebep olduğunun altını çizdi. Daha sonra kürsüye gelen Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile İsveç’in hem tarihte hem de bugün iyi ilişkiye sahip olmayı başaran iki nadir ülke olduğunu hatırlattı. Davutoglu, enstitü ile iki ülke arasındaki ilişkileri daha ileriye taşıyacak yeni nesilleri yetiştirilmesi temennisinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Carl Bildt ise Türk meslektaşı Davutoğlu ile sabah saatlerinde Stratejik Ortaklık Belgesi imzaladıklarını hatırlatırken imza töreninin hemen ardından SUITS’in açılışını yapmalarının anlamlı olduğunu söyledi. Bildt, SUITS sayesinde her yıl yaklaşık 600 bin İsveçli turistin ziyaret ettiği Türkiye’nin kültürel, tarihi ve diğer özelliklerinin araştırılarak; İsveçlilerin Türkiye’yi daha yakından tanıma imkânı bulacağını belirtti. Bildt ombudsmanlık kurumunu dünyaya İsveç’in yaydığını belirtirken İsveç’in ombudsmanlığı da Osmanlı’dan öğrendiğini de sözlerine ekledi.

Programın kapanış konuşmasını yapan SUITS Müdürü Paul T. Levine, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik alanda dünyada artan önemine değinerek "Misyonumuz yapacağımız araştırmalar ile Türkiye’nin başta İsveç ve Avrupa’da olmak üzere bütün dünyada daha iyi ve doğru anlaşılması.” şeklinde konuştu.

Program sonunda ise Cumhurbaşkanı Gül ve Kral 16. Gustaf, Enstitü’nün anı defterini imzalarken daha sonra konuklara bir kokteyl verildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER