ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 14:15

Türkiye ABD ilişkileri Washington'da tartışıldı


Gelecek dönem Türkiye ABD ilişkileri Washington’un önde gelen düşünce kuruluşlarından Center for American Progress'in (CAP) düzenlediği seminerde ele alındı. Türkiye’nin AB üyeliği ve demokratikleşme süreci öne çıkan konular arasındaydı.

“Obama’nın ikinci döneminde Türkiye” adını taşıyan seminere, Türkiye ve Avrupa’dan tanınmış isimler katıldı. Türkiye’nin bölgedeki geleceğinin de tartışıldığı seminerin ilk konuşmacısı Eski Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisi Marc Pierini, ABD ve Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki modernizasyon ve demokratikleşme sürecini önemsediğini ifade etti. Türkiye’nin AB'ye tam üyelik sürecinin devam ettiğini hatırlatan Pierini, ABD’nin Türkiye konusundaki önceliklerinin çeşitli sebeplerden dolayı AB’den farklı olabileceğini belirtti.

Seminerde söz alan Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü ve Zaman Gazetesi yazarı Abdülhamit Bilici, bugünkü Türk-Amerikan ilişkilerinin Soğuk Savaş zamanında başladığını ve bazı kötü dönemlerde dahi sorunsuz sürdürüldüğünü vurguladı. İlişkilerde demokrasinin öncelik olmadığını hatırlatan Bilici, Obama’nın Washington’dan Türkiye’ye demokrasi getirmesinin söz konusu olmadığını ifade etti. Bilici, “Türkiye’de demokratikleşme tercih değil zorunluluktur. Türkiye demokrasi olmadan istikrarını sürdüremez." şeklinde konuştu.

Türkiye’nin iki yıl önceye kadar hızla ilerleyen reform sürecinin yavaşlamasının üzücü olduğunu ifade eden Bilici, son dönem Türkiye-AB ilişkilerindeki gelişmeleri bu yavaşlamanın sebeplerinden biri olarak gösterdi. Bilici, “AB ciddi ekonomik sorunlar yaşarken, Türkiye’nin ekonomik başarısı söz konusuydu. Bu da Türkiye’nin kendine yeteceği ve Avrupa’nın perspektifine ihtiyacı olmadığı algısı doğurdu. Bunun doğru olmadığını düşünüyorum.” dedi. Türkiye’nin bölgede yumuşak güç olması için yeni bir anayasaya ihtiyaç duyduğunu belirten Bilici, yumuşak güç olmanın demokratikleşmeden geçtiğini ifade etti.

Milliyet gazetesi yazarı Aslı Aydıntaşbaş ise Türkiye ve ABD ilişkilerinde Türkiye’deki demokratikleşme sürecinin önceliğinde bir farklılık olacağını düşünmediğini belirtti. Uzun vadede Türkiye’nin demokratikleşme problemini aşacağına inandığını ifade eden Aydıntaşbaş, bu öngörüsünü "halkın demokrasi ısrarı ve Türkiye'nin bölgede lider ülke olma iddiasına" dayandırdı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER