ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 14:23

Türkiye 54’üncü sırada

Türkiye 54üncü sırada

Türkiye yolsuzlukla mücadelede basamak atladı.


Rusya, Uluslar arası Şeffaflık Kurumu’nun her yıl düzenli olarak yaptığı rüşvet algılama endeksinde 174 ülke arasında 11 basamak ilerleyerek 133. sırada yer aldı.

Rusya’nın İran, Honduras ve Kazakistan’la aynı kategoride yer alması dikkat çekti. Türkiye ise aynı araştırmada 54’üncü sırada yer aldı. Kurumun Rusya Temsilcisi Yelena Panfilova, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele çerçevesinde yapılan çalışmaların bu yılki sonuçlara yansımadığını, gelecek yıl bunun olumlu neticelerinin görülebileceğini söyledi.

Danimarka, Finlandiya ve Yeni Zelanda’nın ilk sırada yer aldığı araştırmada Afganistan, Kuzey Kore ve Somali en sonuncu ülkeler oldu. Rusya, G-20 ve BRICS ülkeleri arasında sonuncu oldu.

Rusya geçen yıl 183 ülke arasında yapılan sıralamada 144’üncü olmuştu.

Rusya İçişleri Bakanlığı Ekonomik Güvenlik ve Rüşvetle Mücadele Departmanı Başkan Yardımcısı Sergey Solopov’a göre yılın ilk dokuz ayında rüşvet ve yolsuzluktan 45 bin dava mahkemelere yansıdı. Hükümet kaynaklarından çalınmaya çalışılan miktar ise yarım milyar doları geçiyor.

Rüşvetle mücadele için devlet başkanlığı döneminde yoğun mücadele yapan Dmitri Medvedev, yüz kat ceza uygulamasını gündeme getirmişti. Medvedev yaptığı değerlendirmelerde rüşvet rakamının ülkenin gayri safi milli hasılasının yüzde 3'üne (33 milyar dolar) kadar ulaştığını, çok büyük bir paranın ahlaksız iş adamları ve devlet görevlilerinin cebine gittiğini söylemişti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER