ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 14:13

Türk-Yunan yakınlaşması manşetlerde


Yunanistan gazeteleri, İstanbul'da gerçekleşen Türkiye-Yunanistan 2. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısı ve Başbakanlar Recep Tayyip Erdoğan ile Antonis Samaras'ın görüşmesini manşetten verdi. İyi bir havada gerçekleşen görüşmelerin 25 belgeye imza koyulmasıyla taçlandırıldığını kaydeden gazeteler, Erdoğan'ın Doğu Akdeniz'de hidrokarbon aramalarına ilişkin "kazan-kazan" önerisini öne çıkardı.

İki başbakanın görüşmesine samimi ve hafif tonlu bir havanın damga vurduğu değerlendirmesinde bulunan Ta Nea, bütün konuların ele alındındığını ve 25 anlaşmaya imza koyulduğunu kaydetti. Başbakan Erdoğan'ın Yunan Başbakan Antonis Samaras'a "Kazan-Kazan" sözlerini öne çıkaran gazete, Erdoğan'ın her iki tarafın da kârlı çıkacağı iş yapılması önerisinde bulunduğunu yazdı. Başbakan Erdoğan'ın yasadışı göçmenlikle etkin mücadele sözü verdiği de vurgulandı. Ta Nea, başmakalesinde ise olumlu havaya dikkat çekti ancak iki ülkenin bazı konulardaki derin görüş ayrılıklarını da saklamadıklarını ifade etti. Türk medyasının da Yunan başbakanın gezisini belki de ilk defa bu kadar olumlu değerlendirdiği belirtildi.

Dün gerçekleşen temasları manşetten veren Kathimerini, Ankara ve Atina'ın ekonomik işbirliğini ve günlük hayatı ilgilendiren konuları derinleştirme ve zor konulara çözüm arama ortak iradesinde oldukları değerlendirmesinde bulundu. Kathimerini, iki liderin başbaşa görüşmesinin de çok iyi bir havada geçtiğini vurguladı. Gazete, “MEB hakkında görüş farklılığı” başlığını kullandı.

Elefterotipiya gazetesi ise "Ortak...MEB (Münhasır Ekonomik Bölge" başlıklı haberinde, Erdoğan'ın "Kazan-kazan ruhu içerisinde Doğu Akdeniz'de atılabilecek muhtemel ortak adımları görüştük." ifadelerine yer verdi.

Erdoğan-Samaras görüşmesinin nazik bir havada geçtiği yorumunda bulunan Ethnos, iki liderin görüşmesine siyasi konuların realist bir anlayışla ele alınmasının damga vurduğunu yazdi. Gazate, Yunan tarafının uluslararası hukuk ile MEB konusuna saygı duyulmasını istediğini belirtti. Elefteros Tipos gazetesi ise Samaras'ın "Türkiye ve Yunanistan için güzel bir gün." sözlerini ilk sayfadan verdi.

Sürmanşet haberinde Vradini, "Ekonomik kalkınma barışın hizmetinde" başlığını kullandı ve Türk-Yunan ilişkilerinde yeni bir sayfanın açıldığını yazdı.

Ana muhalefet Radikal Sol İttifak (SYRİZA) yanlısı Avgi gazetesi ise Erdoğan ve Samaras'ın iltifat etmekle yetindikleri eleştirisinde bulundu. Gazete, iki başbakanın kıta sahanlığı ve MEB konusunu görmezden gelmeye çalıştıklarını ve sadece ekonomik işbirliği ve turizm konularını ele aldıklarını iddia etti.

Son olarak Yunanistan Komünist Partisi'nin yayın organı Rizospastis, "Halklar karşıtı Türk-Yunan Anlaşmaları" başlıklı manşet haberinde, iki ülkenin Ege'deki hidrokarbon rezervlerini araştırma konusunda esaslı anlaşmalar için zemini hazırladıkları iddiasında bulundu. Gazete, AB ve NATO çerçevesinde kıta sahanlığı ve MEB'i ilgilendiren egemenlik haklarının müzakere edildiğini öne sürdü.

GAZETE MANŞETLERİ

“Samaras-Erdoğan: Yunanistan-Türkiye için güzel bir gün” (Eleftheros Tipos)

"Erdoğan - Samaras görüşmesi olumlu ortamda" (Ethnos)

"Samaras - Erdoğan iltifatlarla yetindi" (Avgi)

"Samaras - Erdoğan ekonomik işbirliğine önem verdi" (Estia)

“T. Erdoğan aç ‘kurt’ ” (Dimokratia)

“Samaras-Erdoğan görüş ayrılıklarının ortadan kalkmadığını kabul ettiler!” (Efimerida Ton Sindakton)

"Erdoğan'dan Samaras'a Kazan-Kazan" - "Türkiye-Yunanistan: 25 anlaşma ile daha da yakınlaşma" (Ta Nea)

"Barışın hizmetinde kalkınma/ Erdoğan-Samaras görüşmesinde olumlu neticeler" (Vradini)

ERDOĞAN KEHRİBAR TESBİHİ AVRAMOPULOS'A VERDİ

To Vima gazetesi ise Başbakan Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Dimtris Avramopulos'un daha İstanbul ve Atina Belediye Başkanı oldukları dönemden tanıştıklarını hatırlattığı haberinde, Başbakan Erdoğan'ın resmi görüşmelerde bile elinden bırakmadığı 33'lük kehribar tesbihini Avramopulos'a hediye ettiği notunu aktardı. Gazete, Avramopulos'un Atina'ya dönüş yolunda bu tespihi gururla salladığını ve "Erdoğan'ın özel tesbihi" şeklinde açıklamada bulunduğunu belirtti. Avramopulos, Erdoğan'ın hapiste olduğu dönemde ziyaretine gitmiş, ancak kapıdan dönmek zorunda kalmıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER