ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2014 Salı 09:48

Türk yetkililer Akabe'yi ziyaret etti

Türk yetkililer Akabeyi ziyaret etti

Ürdün'ün Akabe kentinde bulunan Türk Serbest Ticaret Bölgesi"nin ay sonunda açılacak.


Ürdün'ün Akabe kentinde bulunan Türk Özel Serbest Bölgesi'nde kurulacak olan "Türk Serbest Ticaret Bölgesi"nin ay sonunda Ürdün'e gelmesi beklenen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin ziyareti öncesinde bitirilmesi bekleniyor.

Akabe Özel Ekonomi Bölgesi Başkanı Halid Kamil, yaptığı açıklamada, Türk yetkililerin Akabe'yi ziyaret edererek, bu ay sonunda gelmesi beklenen Ekonomi Bakanı Nihat Zebekçi için hazırlıkları görüştüklerini ve Zeybekçi'nin gelişinde Türk Özel Serbest Bölgesi'ne kurulan Türk Serbest Ticaret Bölgesi'nin kurulumunun bitirilmesini beklediklerini söyledi.

Nisan ayının son haftasında 70 kişilik bir delegasyonla Ürdün'e gelmesi beklenen Zeybekçi'nin ziyaretinde kurulmuş olacak Türk Serbest Ticaret Bölgesi ile Türk ürünlerinin güney Afrika ülkelerine ulaştırılması ve Ürdün ile Türkiye arasında yatırım alanında yeni fırsatlar sunması bekleniyor.

Halid, Avrupa ve Ortadoğu'da Türkiye'nin ekonomik açıdan özellikle inşaat, telekominakasyon ve imalat alanlarında bariz gelişme kaydettiğini belirterek, Türkkiye ile Ürdün arasındaki ekonomik ilişkilerin her alanda ilerlemesi gerekiğini dile getirdi. Halid, ekonomik ilşkilerin daha da ilemesinin iki ülke halkına da fayda sağlayacağını ifade etti.

Ürdün Kralı Abdullah'ın geçen yıl Türkiye'ye düzenlediği ziyaret sonrasında yapılan ekonomik anlaşmalar sonucu Akabe'de kurulan Türk Özel Serbest Ticaret Bölgesi'ne işaret eden Halid, iki ülke arasındaki işbirliğinin özellikle mühendislik danışmanlığı alanında, Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul'dan Akabe'ye direk uçuşların başlamasıyla turizm alanında ve Ürdün'de kurulan Türk fabrikaları ile sağlandığını aktardı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER