ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Şubat 2014 Pazartesi 15:44

Türk ve Arap aydınlar, "Müslümanın devletle imtihanını" konuşuyor


İstanbul'da Turkish Review ve Hira dergilerinin ortaklaşa düzenlediği Türk‐Arap Entelektüeller Forumu’na, Arap âleminden önemli aydınlar iştirak ediyor. “Müslümanın Devletle İmtihanı: Toplumsal Değişim İçin Alternatif Modeller” konusunun ele alındığı forumun bugünkü kısmında iki oturum düzenleniyor.

Foruma Türk aydınların yanı sıra Fas, Cezayir, Tunus, Yemen, Sudan, Ürdün, Mısır, Kuveyt, Moritanya, Suudi Arabistan ve Libya gibi ülkelerden 30’u aşkın Arap entelektüel katılıyor. Forum, sunulan tebliğlerin yanı sıra, bütün katılımcıların düşüncelerini seslendirdiği karşılıklı müzakerelerle devam ediyor.

Zaman Gazetesi merkez binasında düzenlenen forumun açılışında konuşan Mustafa Özcan, organizasyonun önemine dikkat çekerken “Müslümanların devletle imtihanının zorluklarına” vurgu yaptı.

“Müslümanın Devletle İmtihanı” konulu ilk oturumun başkanlığını yapan Doç. Dr. İhsan Yılmaz ise İslam ve Arap dünyasındaki “Türkiye modeli”nin, son yıllardaki olumsuz gelişmelerle birlikte “Türkiye dersi”ne dönüştüğünü dile getirdi.

HİZMET, ÖRNEK HAREKET…

Faslı uluslararası ilişkiler uzmanı Prof. Semir Budinar ise Hizmet Hareketi’nin uyguladığı metod ve stratejinin çok kapsamlı ve derin olduğunu, hareketin tüm alanlardaki faaliyetlerinin İslam dünyasına örnek teşkil ettiğini dile getirdi.

İslamî hareketler üzerine uzmanlığıyla bilinen Sudan Uluslararası Afrika Üniversitesi Rektörü Prof. Hasan Mekki ise İslam dünyasındaki hareketleri ele aldığı tebliğinde, Hizmet Hareketi’nin tüm bu hareketler içinde seçkin bir yeri olduğunu vurguladı.

Oturumun soru cevap kısmından konuşan Suriyeli Araştırmacı Yazar Dr. Cemal Seferti, “bir grubun gücü ele geçirince diğer grubu korkuttuğunu belirterek hükümete şu eleştiriyi yöneltti: "Türkiye'de yönetim tarafından Hizmet Hareketi’nin karalanması üzücü bir şey. Bu hareket, çok büyük hizmetler etmiştir. İslami söylemlerle ortaya çıkan bir yönetimin, kendisi gibi düşünmeyene zarar vermemesi gerekiyor."

Mısırlı Prof. Muhammed Şarkavi de bu çerçevede Hizmet Hareketi’nin İslam dünyasındaki bütün hareketlerden farklı ve doğru bir metot izlediğini, hareketin dünya çapında çok kapsamlı faaliyetleri olduğunu vurguladı. Bosna Hersekli Prof. Dr. Safvet Haliloviç ise Hizmet Hareketi'nin son yıllarda İslam tarihinde görülmemiş hizmetlere vesile olduğunu dile getirdi.

KAZANIMLARIN TEMELİNDE SİVİL TOPLUM VAR

Forumda söz alan Turkish Review dergisi Genel Yayın Yönetmeni Kerim Balcı ise esas sorunun, “dindarların devleti dönüştürememesi, tam tersine devletin dindarları dönüştürmesi” olduğunu belirtti.

Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Abdülhamit Bilici ise Türkiye’deki kazanımların temelinde sivil toplumun çok büyük katkısı olduğunu dile getirdi. Bilici, olumlu birçok gelişmenin temelinde Turgut Özal’ın “medya, ekonomi ve sivil toplum” alanında getirdiği açılımların bulunduğunu vurguladı.

Forumda, “Sivil Toplum ve Son Dönem Türkiye Olaylarının Değerlendirilmesi” başlıklı ikinci oturumun başkanlığını ise Doç. Dr. Gökhan Bacık yapıyor. Oturumda Ali Bulaç, “AK Parti: İslamcı mı, İslami mi, yoksa hiçbiri mi”; Dr. Ahmet Ka’lul, “Devlet cazibesi ve Toplumsal Talepler karşısında İslamcıların Tutumu”; Kerim Balcı ise “Türkiye’de Neler Oluyor: Sözde AK Parti – Hizmet Çatışmasının gerçek yüzü” başlıklı tebliğlerini sunuyor.

Yarın düzenlenecek “Değişimde Kültürel‐Toplumsal Model ve Siyasal
Model” konulu oturumun başkanlığını ise Doç. Dr. Savaş Genç yapacak. Oturumda Prof. Semir Budinar, “Toplumsal Değişim Modeli, Hizmet Hareketi ve Arap dünyası Perspektifi”; Prof. Mümtaz’er Türköne ise “İslami Devletçilik ve İslamcılığın Sonu” başlıklı tebliğleri sunacak.

Türk‐Arap Entelektüeller Forumu, Faslı Prof. Muhammed Babaammi ve diğer isimlerin kapanış konuşmaları ve müzakerelerle sona erecek.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER