ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Aralık 2012 Salı 16:57

Türk turistler Selanik'e akın etti

Türk turistler Selanike akın etti


Yunanistan'ın ikinci büyük şehri Selanik'in Belediye Başkanı Yannis Butaris, Türkiye'den gelen gelen turist sayısında 2011 yılında yüzde 63'lük artış yaşandığını açıkladı.

Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris, Yunanistan Yabancı Gazeteciler Derneği'nin Atina'da düzenlediği basın toplantısında çeşitli konulardaki soruları cevapladı. Selanik Belediyesi'ni 2010 yılında 50 milyon euro borçlu şekilde devraldığını kaydeden Butaris, bunu 26 milyon euroya indirmeyi başardıklarını söyledi. Selanik'te farklı milletler tarafından inşa edilen UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kayıtlı 15 anıtın yer aldığını kaydeden Butaris, Balkanların bu önemli şehrinin kültür turizminden daha fazla pay alması için çaba gösterdiklerini vurguladı.

TÜRKİYE'DEN 60 BİN TURİST GELİYOR

Eskiden Türkiye ve İsrail'den gelen turist sayısının 2 binler civarında olduğunu kaydeden Selanik Belediye Başkanı Butaris, son yıllarda gösterdikleri çabalarla bu rakamın her iki ülke için 60 bin seviyesine yükseltildiğini kaydetti. Ekonomik kriz ve Yunan tarafının Türk turistlere vize verme konusunda işi ağırdan almasına rağmen müthiş bir artış yaşandığına dikkat çeken Butaris, 2011 yılına ilişkin istatistiki bilgileri paylaştı. Özellikle Türkiye ve İsrail'den gelen turistlerden şehrin memnun olduğunu vurgulayan Butaris, İsrail'den gelen turist sayısında yüzde 431, Türkiye'den gelen turist sayısında ise yüzde 63'lük artış olduğunu belirtti. Butaris, aynı şekilde Mısır'dan yüzde 283, Rusya'dan yüzde 96, Üsküp'ten yüzde 72'lik artışlara sıfırdan ulaşılmasının önemine değindi.

CAMİ KONUSU

Bir soru üzerine geçen Ramazan bayramında Yeni Cami'nin ibadet için Müslümanlara tahsis edilebileceğine dair sözleri hatırlatılan Butaris, bu sözü verdiğini teyit etmekle yetindi. Butaris, Kurban bayramı namazı için Selanik Fuarı içerisinde bir yerin tahsis edildiğini ve burada ibadet edildiğini hatırlattı. "Belediye başkanı seçildiğinde Müslümanlara iki söz vermiştim." diyen Butaris, şöyle devam etti: "Birincisi Müslümanlar için bir mezarlık hazırlanması. İkincisi ise kendi ibadet mekanlarını yapma konusunda destek verilmesi..." Belediyenin ibadet mekanı tahsis edecek durumunun olmadığını söyleyen Butaris, "Müslümanlara siz bulun, kiralayın biz de bu konuda belediye olarak elimizden gelen bütün çabayı gösterelim." dediğini de söyledi.

"Cami inşa edeceğimizi söylememiştik." diyen Butaris, "Selanik'te artık eski cami yok. Bir küçük cami var. Lagada yolu inşa edilirken, yol güzergahı üzerinde kalan bu cami, şehrin dini sembollere olan saygısını ifade etme adına 80 metre yan tarafa taşındı." ifadelerini kullandı.

SELANİK-İSTANBUL TREN SEFERLERİ

Selanik limanının deniz taşımacılığına ilişkin ihale sürecinin devam ettiğini kaydeden Butaris, Bulgar ve Alman işletmecilerden oluşan ortak bir girişimin ihaleye girmeye ilgi gösterdiği bilgisine sahip olduğunu belirtti.

Bir başka soru üzerine de Selanik Belediye Başkanı, Yunanistan Demiryolları İşletmesi'nin (OSE) ekonomik krizi bahane göstererek Selanik-İstanbul seferlerini iptal etmesinin yanlış bir uygulama olduğunu söyledi. Belediye olarak kendilerinin bu konuda ilgili kurumlara baskı yaptıklarını anlatan Butaris, ancak yetkinin kendilerinde olmadığını söyledi. OSE'nin bu konuda kar elde edeceğini anlaması gerektiğini belirten Butaris, Selanik'e gelen 70 bin Türk turistin önemli bir rakam olduğunu ifade etti.

ALTIN ŞAFAK, MUSEVİ VE TÜRK TURİSTLER İÇİN DE SORUN

Cihan Haber Ajansı muhabirinin 'Altın Şafak'ın saldırılarının Selanik'e gelen yabancı turistleri kaçırabileceğine ilişkin bir endişe yaşıyor musunuz?" şeklindeki sorusu üzerine Butaris, şöyle konuştu: "Ben Altın Şafak'ın ülke için utanç olduğunu ilk defa söyleyen kişiyim. Selanik'te destek oranları yüksek. Bu, parlamentoda temsil edilen ama aslında parti olmayan bir oluşum. Yasadışı kabul edilmesi gerektiğini söyledim. Beni mahkemeye verdiler."

Selanik'in nazizmin ne olduğunu en iyi bilen şehirlerden biri olduğunu ifade eden Butaris, "Devletin artık bunları ceza kanununu ihlal eden suç örgütü olarak görmeye başlaması lazım. Esaslı şekilde kanunları ihlal ediyorlar." dedi. Altın Şafak'ın kendini devlet yerine koymasının demokratik bir toplumda kabul edilemeyeceğini belirten Butaris, "Devlet rolünü oynayamazlar. Devletin, bunlara okullara kimin gidip gitmeyeceğine karar veremeyecekleri algısını kabul ettirmesi lazım." dedi. Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris, Altın Şafak üyelerinin Selanik'i ziyaret edecek hem Musevi hem de Türk turistlere de sorun çıkarabileceklerini söyledi. Butaris, daha fazla sorun çıkarmamaları için çaba gösterilmesi gerektiğini sözlerine ilave etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER