ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 15:30

Türk siyasetçiye saldıran şahsa destek eylemi


Bulgaristan'da Türk asıllı siyasetçi Ahmet Doğan'a kürsüde saldırı girişiminde bulunan Oktay Enimehmedov için destek gösterisi düzenlendi.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) 8. Olağan Kongresi'nde Ahmet Doğan'a kuru sıkı tabanca doğrultan Enimehmedov, yere düşürüldükten sonra atılan tekmelerin yasa dışı ve insan haklarına aykırı olduğunu düşünen göstericiler, hazırladıkları şikayet dilekçesini savcılığa sunacaklarını dile getirdi. Göstericiler, olaya ilgili fotoğrafları taşıyarak sessiz yürüyüş gerçekleştirdi.

Yaklaşık 10 bin imza topladıklarını aktaran göstericilerden biri; din, dil, ırk gözetmeden herkese eşit davranılmasını istediklerini kaydetti.

Gösterinin inisiyatif komitesi başkanı Toni Gospodinov, HÖH toplantısında iki büyük suç işlendiğini belirterek, "Birinci suç Enimehmedov'undur ve o cezasını çekecek. Peki ya diğer suçlulular? Ceza Kanunu'na göre zarar verme amaçlı darp etmek de bir suçtur. Kongredeki delegelerin bazıları Oktay'a fiziki zarar verdiler. Biz kanunun herkese eşit bir şekilde uygulanmasını istiyoruz. Çifte standarda karşıyız. Oktay Enimehmedov'u haklı bulmuyoruz, fakat dayak atan delegeleri de kınıyoruz." ifadelerini kullandı.

Elinde “Bulgaristan Oktay'ı seviyor” ve “Oktay kahramandır” pankartı ile gösteriye gelen Yordanka Slabakova ise inisiyatif komitesi tarafından uyarıldı. Cihan'a konuşan Slabakova, eskiden birçok kişiyi desteklemek için açlık grevi yaptığını, şimdi de Oktay olayında adalet için aç kalmayı göze aldığını belirtti.

Başkent Sofya'nın yanı sıra Plovdiv, Varna ve Burgas'da yapılan gösteriler olaysız sona erdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER