ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Kasım 2012 Pazar 14:41

Türk şiirleri Makedonca okunacak


Makedonya'nın ünlü yazarı Fahri Kaya tarafından Makedonca hazırlanan "Çağdaş Türk Şiiri Antolojisi", başkent Üsküp'te düzenlenen programla tanıtıldı.
    
Matitsa Yayınevi'nde düzenlenen tanıtım programına, Makedonya Kültür Bakanı Elizabeta Kançeksa Milevska ve Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Tayfun Kalkan'ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.
    
Makedonya Kültür Bakanı Milevska, burada yaptığı konuşmada, düzenlenen programın iki millet arasındaki güçlü bağları gösterdiğini, hazırlanan eserin de Makedon okuyucunun "zengin Türk şiiri ve tanınmış çağdaş şairlerle tanışmasına imkan sağlayacağını" söyledi.
    
Yahya Kemal, Nazım Hikmet gibi büyük şair ve yazarların edebi ürünlerinin Makedonca'ya tercüme edilmesinin Türk edebiyatının zenginliğini gözler önüne serdiğini ifade eden Milevska, aynı zamanda birçok Makedonca eserin de Türkçe'ye çevrildiğine işaret etti.
    
"Çağdaş Türk şiirinin önde gelen isimleri"
    
Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Tayfun Kalkan da Türk şiirinin çok köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirtti.
    
"Bizim binlerce yıllık halk şiiri geleneğimiz var. Klasik dönem Türk şiirimiz ve çağdaş Türk şiirimiz var" diyen Kalkan, yazar Fahri Kaya'nın, çağdaş Türk şiirinin önde gelen şairlerinin en güzel şiirlerini bu antolojide topladığını ve bunları Makedonca'ya çevirip ülkesine hediye ettiğini söyledi.
    
Yazar Fahri Kaya da eseriyle ilgili yaptığı değerlendirmede, geçmişten beri Makedonya edebiyatı ile Türk edebiyatının yakın ilişki içerisinde olduğunu vurguladı.
    
Kaya, "Türk edebiyatının Makedonya'da tanınması adına, Mevlana'dan, Yunus Emre'den, Fazıl Hüsnü Dağlarca'dan tutun yeni nesil şairlerin eserleri dahil bir çok çevirimiz, gayretimiz oldu. Aynı gayreti Makedon şiirinin Türkiye'de tanınması için de sarf ettik" diye konuştu.
    
Tanıtım programında yazar Fahri Kaya, kitaplarını da imzaladı.
    
Makedonca "Çağdaş Türk Şiiri Antolojisi"
    
Makedonya Kültür Bakanlığı'nca desteklenen "Çağdaş Türk Şiiri Antolojisi"nde, başta Üsküp doğumlu Yahya Kemal Beyatlı'nın eserleri olmak üzere, Ahmet Hamdi Tanpınar, Nazım Hikmet, Necip Fazıl Kısakürek, Can Yücel gibi ünlü şairlerin eserlerinden seçmeler yer alıyor.
    
Eseri hazırlayan Fahri Kaya, antolojide yer alan şair ve şiirleri kendi seçerken şiirlerin tercümesini de kendisi yaptı. Kaya, 388 sayfadan oluşan eserin giriş bölümünde, Türk şiiri hakkında genel bir değerlendirmeye de yer verdi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER