ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 18:52

Türk öğrencilere Filipinler’de eğitim imkânı

Türk öğrencilere Filipinlerde eğitim imkânı


 Filipinler’de Türk müteşebbisler tarafından kurulan Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile ülkenin köklü eğitim kurumlarından Jose Rizal Üniversitesi işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre Türk öğrenciler, sadece yazları derslere katılarak ve yıl boyunca da uzaktan eğitimle, yüksek lisans ve doktora programlarına katılabilecek.

Eğitim anlaşmasını Jose Rizal Üniversitesi’den Dr. Vicente Katigbak Fabella ile TEGV Başkanı Malik Gencer imzaladı. Toplantıda Jose Rizal Üniversitesi’nin Türkiye’de denkliği olduğuna da vurgu yapıldı.

Filipinler’de resmi dilin İngilizce olması dolayısıyla her yıl binlerce öğrenci İngilizce öğrenmek için bu ülkeye akın ediyor. TEGV ile Jose Rizal Üniversitesi arasında yapılan anlaşmaya göre, Türk öğrenciler Filipinler’de hem dil eğitimi göre bilecek, hem de lisansüstü eğitim alabilecek. Anlaşmaya göre Türk öğrenciler, bir yıl ve 2 yaz döneminde yüksek lisans, 2 yıl ve 3 yaz döneminde doktora programı bitirebilecek. Öğrenciler yaz döneminde dersleri alacak, senenin geri kalanında ise hocalarla internet üzerinden görüşerek diğer gerekli ödev ve projeleri tamamlayabilecek.

Filipinlerin en köklü üniversitelerinden biri olan Jose Rizal Üniversitesi, 1919 yılında kuruldu.

Filipinler’de 1997 yılından bu yana faaliyet gösteren TEGV’in ise bu ülkede 4 okulu bulunuyor. Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Filipinler’de hem Türk hem de Filipinli 100’e yakın öğrenciye burs veriyor.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER