ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 12:47

Türk mimar Amerika'da siyasete soyundu

Türk mimar Amerikada siyasete soyundu


Türk Mimar Tayfun Selen (42), 17 yıl önce göçmen olarak geldiği ABD’de, politikaya atılmaya hazırlanıyor. Selen, Türklerin Amerikan siyasetinde daha aktif olması gerektiğini düşünüyor.

ABD’de göçmenlerin, özellikle Türkler’in New Jersey Eyalet Meclisi’ndeki sesi olmak için kolları sıvayan Türk Mimar Selen, New Jersey 27'nci bölgeden Milletvekili (Assemblyman) aday adaylığını açıkladı. Selen, bugünlerde milletvekili adayı olabilmek için kapı kapı gezerek kendini tanıtıp destek arıyor.

90’lı yıllarda Türkiye’de yaşanan mali krizler ve ekonominin kırılganlığı nedeniyle ABD’ye yerleşen Selen “Türklerin ABD’deki gözü, kulağı ve hepsinden önemlisi sesi olacağım. Vatandaşlarımızın göçmenlik konularında çektiği sıkıntılara ‘yeter artık’ diyorum. Sınır dışı edilen, hakkı yenilen tanıdığım bir sürü Türk var. Ben bunları içime sindiremiyorum.” dedi. Siyasilerle diyalog halinde olduğunu, bundan dolayı siyasetle ister istemez iç içe olduğunu anlatan Selen, seçilebilmek için elindeki bütün imkanları kullanacağını ifade ediyor. Seçildiği takdirde göçmenlerin problemi başta olmak üzere, Amerikan sorunlarını da gündeme getirmek istediğini dile getiren çiçeği burnunda siyasetçi, çocuklara daha iyi bir Amerika bırakmak için elinden gelen her şeyi yapacağını vaat ediyor.

11 Eylül saldırılarından sonra kurulan iç güvenlik bakanlığının adil olmayan uygulamaları olduğunu belirten Türk mimar, “Bütün azınlıkları veya azınlıklar içindeki grupları aynı fırça ile boyuyorlar. Artık bunlara bir ‘dur’ demenin zamanı geldi.”diye konuştu. Kendisini Cumhuriyetçi Parti ilkelerine daha yakın gören Selen “Amerika fırsatlar ülkesi. Bunu hepimiz biliyoruz. Dünyanın her tarafından her gün yüz binlerce insan Amerika’ya yeni fırsat yakalarım ve yakaladığım fırsatı da özgürce yaşayabilirim, diye geliyor. Fırsatlar ülkesi fırsat üretebilen ülkedir ve ekonomisi güçlü olan ülkeler fırsat üretebilir. Ekonomiye genel bakış açım şu, devletin değerleri vatandaşlarına direk sunması yerine, değer üretebilen fırsatları vatandaşlarına sunması gerektiğine inanıyorum. 'Orta direğe nasıl yardım edebiliriz? Nasıl kalkındırabiliriz?' Bunlar en önemli sorular. Ben en iyi faydanın orta direğe ve dolayısı ile bütün NJ hallkına fırsatlar oluşturarak sağlanabileceğine inanıyorum. Bu da en iyi şekilde Cumhuriyetçi Parti ilkeleri ile bağdaşıyor.” şeklinde tercih sebebini açıkladı.

Amerika'ya geldiği ilk günlerde birkaç saatlik uykuyla ayakta kaldığını ifade eden Selen, bugünlere gelmek için çok çalıştığını söylüyor. Bir mimarlık şirketinde çizim elemanı olarak iş hayatına atıldığını hatırlatan Türk siyasetçi “Göçmen olmaktan ziyade tecrübesizliğin verdiği dezavantajı şirkette herkesden daha çok çalışarak kapatıyordum. Birkaç senede şirkette çizim elemanı görevinden, proje mimari, proje müdürü ve telekomünikasyon projelerinden sorumlu program müdürü pozisyonlarına geçtim. Daha sonra Montclair State Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik departmanında yaklaşık 3 sene kadar yardımcı direktör olarak çalıştım. Şu anda da Amerika'nin 17 eyaletinde 46 tane kampüsü olan Lincoln Eğitim Şirketi'nde satın alma, emlak, inşaat ve güvenlik fonksiyonlarından sorumlu başkan yardımcısı olarak çalışıyorum.” diye konuştu. Zorlu bir sürece girdiğini vurgulayan Selen, Türk- Amerikan toplumu başta olmak üzere bütün seçmenlerden destek istiyor.

Milletvekili aday adayları Mayıs’ta yapılacak açık oturumda karşı karşıya gelecek. Daha sonra Haziran’da yapılacak ön seçimlerle 2 adayın ismi netleşecek. Belirlenen 2 milletvekili adayı Kasım’da yapılacak genel seçimlerde NJ Valisi Chris Christie ile aynı listede yarışacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER