ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 16:15

Türk koruyucu aileye ihtiyaç var

Türk koruyucu aileye ihtiyaç var


Hollanda’da çeşitli nedenlerle ailelerinin elinden alınan çocuklar, ülkenin çocuk esirgeme kurumu tarafından koruyucu ailelerin yanına yerleştiriliyor. Ancak Türk toplumunda yeterli sayıda koruyucu aile olmaması nedeniyle, Türk çocuklar Hollandalı ailelerin yanına yerleştiriliyor.

Hollanda'nın Haarlem Amsterdam şehrinde Sensa Zorg Grubu Yöneticilerinden Süleyman Göğüş, sorunlu ailelerin çocuklarının koruyucu ailelere verilmesini prensipte doğru bulduğunu, ancak bunlar arasındaki göçmen kökenli çocuklar için sıkıntılar doğduğunu söyledi. Özellikle Türk çocukların başka kültürden ailelerin yanında, Türk kültüründen ve çevresinden uzaklaştığını; ciddi kimlik ve adaptasyon sorunları yaşadıklarını söyleyen Göğüş, "Bu durum bizi çok üzüyor. Türk koruyucu aile bulmakta zorlanıyoruz. Oysa toplumumuzda çocuğu olmayan ya da az çocuklu birçok aile var. Bu aileler koruyucu aile olabilir." ifadelerini kullandı.

EL ELE VEREREK BU ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ

Türk ailelere, "Koruyucu aile olursanız, hem önemli bir insani hizmet yapacak hem de para kazanacaksınız.sözleriyle çağrı yapan Göğüş, "El ele vererek bu çocuklarımıza sahip çıkmalıyız." dedi.

Söz konusu ailelere ayda 450 ila 700 euro yardım yapıldığına dikkat çeken Süleyman Göğüş, "Devlet bu uygulama ile parçalanmış ailelerin çocuklarının kötü yollara düşmesini engellemek için önemli bir kurum. Tabii ki çocukların kendi ailelerinin yanlarında kalması en doğrusu; fakat çocuklar ihmal ediliyor ise devlet burada devreye giriyor." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER