ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 23:30

Türk Kızılayı'na saldırı

Türk Kızılayına saldırı

Somali'de Kızılay konvoyuna düzenlenen saldırıda bir Somalili öldü, üç Türk yaralandı.


Somali'nin başkenti Mogadişu'da düzenlenen bir dizi bombalı ve silahlı saldırıda aralarında üç Türk'ün de bulunduğu en az 20 kişi hayatını kaybettiği öne sürüldü. Daha sonra Kızılay konvoyuna yönelik saldırıda bir Somalilinin öldüğü üç Türk'ün de yaralandığı öğrenildi.

Mogadişu’da başta ülkenin ana mahkeme binasının da bulunduğu bir dizi hedefe yönelik bombalı ve silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıyı Eş-Şebab örgütü üstlendi. Saldırganların bir kısmı bomba yüklü yeleklerle saldırıyı gerçekleştirdi.

Bombalı saldırının biri ise Türk Kızılayı konvoyunun yakınında gerçekleşti.  Saldırılarda 3 Türk Kızılayı görevlisi yaralandı. Yaralıların durumunun iyi olduğu öğrenildi. Saldırıda Türk Kızılayı personelinden Somali uyruklu şoförün öldüğü aktarıldı.

İngiliz BBC televizyonu ise daha önce geçtiği haberde, ölenlerden ikisinin Türk yardım görevlileri olduğuna yer vermişti.  

ÖNCE ATEŞ AÇTILAR SONRA BOMBALADILAR

BBC muhabiri Muhammed İbrahim, silahlı kişilerin mahkeme binasına girerek çevreye ateş açtığını, ardından bir patlama meydana geldiğini söyledi.

Güvenlik güçleriyle saldırganlar arasında bir silahlı çatışma yaşandığı belirtilirken görgü tanıkları saldırıda en az bir patlayıcı yerleştirilmiş otomobilin kullanıldığını söyledi.

Somali İçişleri Bakanı mahkeme binasına saldıran dokuz kişinin tamamının olay sırasında öldürüldüğünü ifade etti.

Mahkeme çalışanlarından Hüseyin Ali'nin yaptığı açıklamada, "Silahlı kişiler mahkeme binasına daldı, sonra bir patlama duyduk. Sonra ateş etmeye başladılar" dedi.

Saldırganların Somali ordusuna ait üniformalar giydiklerini söyleyen bazı görgü tanıkları iki patlama sesi duyulduğunu belirtti. İnsanların mahkeme binasının üst katlarından camları kırıp atlayarak kaçmaya çalıştıkları görüldü.

BAŞBAKAN TALİMAT VERDİ!

Somali'deki bombalı saldırıda yaralanan 3 Türk Kızılayı personelini getirmek üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Somali'ye gidecek ambulans uçakla 12 ünite kan götürülecek.

Kızılay yetkililerinden alınan bilgiye göre, bugünkü bombalı saldırıda yaralanan Türk Kızılayı personeli Kenan Kongur, Murat Demirbaş ve Fatih Çelik'i Türkiye'ye getirecek ambulans uçağın saat 24.00'te Somali'ye hareket etmesi bekleniyor.

Çibuti üzerinden Somali'ye ulaşması planlanan Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçakla her bir yaralı için 4'er ünite kan da götürülecek.

Öte yandan yaralı personelin kan ihtiyacını, büyükelçilikte görevli bir polis memurunun karşıladığı öğrenildi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER