ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 17:12

Türk gaziler, Korelilerin misafirperverliğinden hoşnut


Güney Kore'de yapılan Kore Savaşı'nın sona erişinin 60. yıl dönümü kutlamalarına gelen Türk gaziler, Korelilerin misafirperverliğinden memnun olduklarını dile getirdi.

Güney Kore halkı, Kore Savaşı'nın sona erişinin 60. yıl dönümünü görkemli törenlerle kutluyor. Kutlama törenleri kapsamında Güney Kore'ye 224 gazi ve gazi yakını davet edildi. Alınan bilgiye göre 28 Türk gazisi ile beraber toplam 32 kişi davet edildi. Yapılan resmi törene ise Türkiye'yi temsilen Milli Savunma Bakanı Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı katıldı.

Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) konuşan Türk gaziler, savaş anıları hakkında bilgi verdi. Savaş sırasında sıhhiye çavuşu olduğunu söyleyen Muzaffer Eren adlı Kore gazisi, 124 yaralının şehit oluşuna şahit olduğunu ifade etti. Kore'ye gelmesinden dolayı ailesinin endişe edip etmediği sorusuna cevap veren Gazi Eren, ''Yok yok, endişe etmediler. Hatta, git git dediler, savaştığın yerleri gör de kendine gelirsin dediler.'' ifadelerini kullandı.

Cihan'ın mikrofonuna konuşan Kore gazilerinden Hüseyin Turkan Boykan, Güney Kore'nin gelişmişliği karşısında şaşırdığını söyledi. Geldiklerinde Güney Kore'nin her yerinde bataklık olduğunu ifade eden Boykan, ''Allah daha da yollarını açık etsin. Harika bir ülke yapmışlar buraları.'' diye konuştu. Kutlamalara eşiyle gelen Kemal Oğuz Çeliktin, savaş yıllarında yedek subay olarak görev yaptığını söyledi.

Güney Kore'ye kutlamalara gelen Türk gaziler, ülkenin hızla gelişmiş olmasına şaşırdıklarını söyledi. Bir çok gazi ise Güney Koreli yetkililerin misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ettiklerini ifade etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER